Odkud kam strkají peníze největší investoři?
|

Odkud kam strkají peníze největší investoři?

Investice největších investorů jsou často vodítkem pro celý trh. Jejich pozice ke konci roku 2009 známe – zveřejnila je americká Komise pro cenné papíry a burzy (the Securities and Exchange Commision) na základě aktualizací portfolií (tzv. 13-F forms) těchto velkých burzovních "štik".

Světové akcie Investování John Paulson George Soros Carl Icahn

V době, kdy trhy odevzdávaly své zisky z předchozí mohutné rally, se velcí hráči už chystali na první kvartál nového roku. Jaký měli odhad, se ukáže časem, ale v každém případě je zajímavé si ty největší přesuny v jejich portfoliích ukázat. Veřejné listiny (13-F forms) jsou povinné pro všechny investory nad 100 milionů dolarů.

Warren Buffett ubral plyn v energetice, Bill Ackman podvážil Target. George Soros a John Paulson přidali ve finančním sektoru a Carl Icahn se zbavoval Yahoo! a naskočil do pozic v Také Two.

George Soros

George Soros

Skrze svůj hedgeový fond Soros Fund Management navýšil známý investor své portfolio o více než 40 procent na 8,8 miliardy dolarů.

Mezi jeho největší tahy ve finančním sektoru patří navýšení pozic v Citigroup, BB&T a Fifth Third Bancorp. Naopak se zbavil 94 procent akcií JPMorgan Chase, ponechal si pouze 4 500 akcií.

Kromě bank navyšoval Soros své pozice také v telekomunikačním sektoru. Zdvojnásobil svůj podíl v Leap Wireless International a Motorole.

Dále navýšil své podíly v maloobchodní společnosti Kohl's, ovšem nechal si jen polovinu původních pozic v Macy's. V technologiích dál věří Intelu.

O Sorosovi bylo slyšet především v souvislosti s navýšením svého podílu v největším indexovém fondu na zlato SPDR Gold Trust.

Carl Icahn

Carl Icahn

Investor-aktivista, který léta kritizuje management společnosti Yahoo!, redukoval své pozice v tomto internetovém gigantu, a to zhruba o 76 procent.

Největší podíly v Icahnově portfoliu nyní zaujímají Motorola (32 procent) a Biogen (24 procent).

Mezi významné nové přírůstky lze počítat akcie finančního sektoru, konkrétně problémy sužované CIT Group, která nyní tvoří 9 procent Icahnova portfolia.

Kromě toho investiční guru navýšil své podíly v Take Two Interactive (o 234 procent) a v Enzyme (o 231 procent). John Paulson

John Paulson

Hedgeový "magnát" se v posledním kvartálu roku 2009 soustředil především na zlato a bankovní sektor.

Ačkoli se jeho portfolio "smrsklo" pod 20 miliard dolarů, zlatu hodně věřil a navýšil svou expozici o téměř 10 procent na 3,4 miliardy dolarů.

Kromě toho navyšoval své podíly v Citigroup, Bank of America, Capital One a řadě dalších finančních institucí.

Také zvýšil svůj zájem o vzdělávací společnost Apollo Group a o mediální Comcast, která se zajímá o koupi NBC Universal, mimo jiné majitelku serveru CNBC.com.

Warren Buffet

Warren Buffett

Největšími posuny v portfoliu Berkshire Hathaway byly redukce pozic v gigantech energetického (ConocoPhillips a Exxon Mobil) i spotřebitelského (Johnson & Johnson a Procter & Gamble) sektoru.

Mezi společnostmi, ve kterých Buffet naopak zvyšoval své podíly, najdeme například banku Wells Fargo, maloobchod Wal-Mart, Republic Services a Iron Mountain.

Buffett zcela uzavřel své pozice v Norfolk Southern a v Union Pacifik. Důvodem bylo uvažované převzetí vlakového dopravce Burlington Northern Santa Fe. Ceny akcií Burlington Northern již v sobě od začátku roku měly zahrnutu zprávu o akvizici.

Celková hodnota portfolia Berkshire Hathaway narostla na téměř 58 miliard dolarů, tedy zhruba o 2,4 procenta.

Bill Ackman

Bill Ackman

Další majitel hedgeového fondu (Pershing Square Capital Management), který v posledním kvartálu roku 2009 nešetřil a nakupoval.

Ackman je známý tím, že má ve svém portfoliu většinou menší množství jednotlivých titulů, než je zvykem u jiných velkých investorů a fondů.

Do svého portfloia nově zahrnul například Hyatt Hotels a Landry's Restaurants.

Známý investor do společnosti Target redukoval své pozice v této firmě zhruba o 20 procent.

Zdroj: CNBC