Tři skutečně levné akcie pro vaše portfolio
|

Tři skutečně levné akcie pro vaše portfolio

Hot Topic, Arctic Cat a Adaptec - tři mimořádně výhodné nákupní příležitosti na technologické burze NASDAQ. Jejich akcie jsou levné nejen ve srovnání s účetní hodnotou, ale také s hodnotou reálnou.

Ocenění Světové akcie

Účetní hodnota aktiv (majetku) je vykazována v účetnictví. Ne u všech aktiv je však možné jednoduše stanovit jejich účetní hodnotu. Jedná se např. o patenty, ze kterých firma nemá žádné příjmy, dokud se na jejich základě nevyrobí produkty a nejsou uvedeny na trh.

Také goodwill (dobré jméno firmy) je aktivem. Často tvoří nadhodnotu k účetní hodnotě společnosti. Reálná hodnota aktiv se od těchto "neurčitých hodnot" snaží abstrahovat a přiblížit se co nejvíce cenám, jaké by byly zaplaceny v případě likvidace společnosti.

Většina firem svá aktiva prodává za vyšší než účetní hodnotu, protože schopnost těchto firem vydělat budoucí zisky "zastíní" účetní hodnotu aktiv. Naopak mnoho společností vlastnících drahá aktiva (výrobci, dopravní společnosti) prodává aktiva za nižší než účetní hodnotu. Obvykle jsou to společnosti v problémech.

Akcie některých z nich se koupit vyplatí, pokud se firmě zlepší obrat. Řada z nich však své problémy není schopno vyřešit, a investor prodělá. Následující tři společnosti by mohly spadat do první skupiny firem, protože jsou zadluženy v míře, se kterou se ještě dá bojovat.

hot topic

Hot Topic

Móda televizních a filmových upírů může pomoci zachránit tuto firmu. Oděvní společnost nabízí především módu pro středoškoláky. Trendy se většinou neudrží příliš dlouho. Teenageři v poslední době změnili preference, což potopilo tržby Hot Topic. Investoři by proto měli u této společnosti nejdřív počkat na zlepšení prodejů jejího zboží. artic cat

Arctic Cat

Firma Arctic Cat vyrábí sněžné skútry a čtyřkolky. Letošní zima s hustým sněžením na velké části území USA by mohla dopomoci ke zlepšení prodejů. Pravděpodobně se ale zvýší jen dočasně.

Američtí spotřebitelé totiž stále neradi utrácejí za drahé výrobky sloužící k rekreaci. A to se nejspíš jen tak nezmění. Na druhou stranu společnost Arctic Cat snížila v minulém roce fixní náklady. V letošním fiskálním roce, který skončí v březnu, očekávají analytici propad prodejů o 21 procent.

adaptec

Adaptec

Akcionáři firmy Adaptec by se měli o jejích prodejích informovat co nejdříve. V prosinci bylo oznámeno, že firma ponechala investiční společnosti Blackstone Advisory Partners asistenci při potenciálních obchodech a uspořádání určitých aktiv v obchodních operacích. Její šéf krátce poté odstoupil.

Akcie Adaptecu se prodávají nejen pod svou reálnou hodnotou, ale dokonce i za méně, než je čistá finanční hodnota firmy.

Zdroj: Smartmoney.com