Osmimiliardová sázka proti euru
|

Osmimiliardová sázka proti euru

Makléři a portfoliomanažeři hedgových fondů "vsadili" téměř 8 miliard dolarů na oslabení eura. Jedná se o největší spekulaci na pokles proti jednotné evropské měně od jejího vzniku. Důvod je jediný a velmi jasný. Některé evropské země vyhlásí dřív nebo později bankrot.

Evropa Světové akcie

Podle aktuální statistiky opční a derivátové burzy v Chicagu, která velmi dobře odráží aktivity hedgových spekulantů, se jejich sázky proti euru dostaly minulý týden na rekordní úrovně.

Krátké pozice reprezentují více než 40 tisíc kontraktů proti euru, což je ekvivalent 7,6 mld. USD. Vše napovídá tomu, že investoři ztrácejí důvěru v jednotnou měnu. Řecké problémy se podle nich rozšíří na další evropské země.

Dotčené evropské země (Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko) se snaží proti spekulantům bojovat mohutnou PR kampaní na uklidnění investorů, kterou spustily v pondělí.

Někteří ministři financí těchto zemí se dokonce vydali za největšími držiteli státních dluhopisů do londýnské City, což v pondělí mírně pomohlo euru, které se však stále obchoduje na osmiměsíčních minimech vůči dolaru.

Zdroj: Financial Times