Jim Cramer: 10 důvodů kupovat akcie
|

Jim Cramer: 10 důvodů kupovat akcie

Index Dow ve středu 17. března překonal své letošní maximum 10 725 bodů a uzavřel o 8 bodů silnější. Dow roste sedm dnů v řadě, širší index S&P 500 roste dokonce již 14 dnů. Podle některých už je trh "přehřátý", podle Cramera je však "přesně tam, kde má být".

Býčí trh Světové akcie Jim Cramer
Dow Jones na letošním maximu

Investiční guru a moderátor pořadu CNBC Mad Money toto tvrzení opírá o 10 znaků, které potvrzují zdraví akciového trhu. I přes možnost další korekce a obavy z vládních výdajů, zdanění dividend a kapitálových zisků a reformy zdravotnictví považuje Cramer akciový trh za silný.

"10 věcí, které sleduji 30 let, mi naznačuje, že trh je v dobré kondici," vysvětluje. "A tato pravidla mě jen výjimečně svedla na scestí."

1. Rostou akcie dopravních společností. A pokud k tomu dochází, znamená to, že firmy přepravují své zboží, což indikuje růst ekonomické aktivity. Podle Cramera tak zřejmě ani růst zisků nebude daleko.

Financial Select Sector SPDR (v USD)

2. Bankovní sektor posiluje. Hlavní ETF pokrývající finanční sektor - Financial Select Sector SPDR – ve středu rovněž dosáhl nového maxima. A stejně jako u dopravy to signalizuje zlepšování situace v ekonomice. Úvěry totiž pohánějí byznys, a když roste ETF s označením XLF, znamená to zlepšení v této oblasti, mimo jiné méně bankrotů a vyšší poptávku.

Lincoln National (v USD za akcii)

3. Trh reaguje na zvýšená doporučení. Na nezdravém trhu podle Cramera všichni "kašlou" na doporučení. Pokud se však daří hlavním akciovým indexům, investoři reagují na zvýšená doporučení pozitivně. Ve středu to bylo vidět na příkladu akcií Lincoln National, které po zvýšeném doporučení Bank of America/Merrill Lynch posílily o 4,4 procenta.

Apple, Intel, Oracle a Microsoft

4. Technologie, tradiční lídr, posilují. Apple, Oracle, Intel nebo Microsoft – všichni tito technologičtí giganti v posledních dnech pěkně zahřívají obchodnické terminály. Podle Cramera bude tento sektor nadále tažen faktory, jako jsou boom smartphonů, zrychlování internetového připojení a outsourcing softwaru, respektive online software nahrazující aplikace na harddisku. A technologie potáhnou celý trh. 5. Další peníze čekají na využití. Obrovský objem hotovosti stále ještě není na akciovém trhu, ale v jiných aktivech. Ve chvíli, kdy tyto peníze přijdou na trh, zvýší to likviditu. A na trh přijdou ve chvíli, kdy bude panovat optimismus, to znamená dál poženou akciové trhy vzhůru.

Massey Energy (v USD za akcii)

6. V rámci akvizic posilují i akcie kupujících firem. Příkladem je společnost Massey Energy, která posílila po středečním oznámení svého úmyslu koupit společnost Cumberland Resources. Když se trhu tolik nedaří, akcie kupující firmy zpravidla výrazně oslabují. Podle Cramera tak vývoj na akciích Massey Energy potvrzuje, že Wall Street dává jejímu úmyslu zelenou.

Hartford Financial Services (v USD za akcii)

7. Oznámení dalšího prodeje akcií zvyšuje cenu. Znovu je to tak trochu proti klasickým burzovním "pravidlům". Sekundární úpisy akcií, v podstatě jakákoli další nabídka akcií stávajících firem, zpravidla snižuje jejich cenu. Ovšem v posledních dnech je tomu jinak. Příkladem je 5procentní růst akcií Hartford Financial, která ve středu oznámila prodej velkého balíku akcií.

Financial Engines - první dva obchodní dny (v USD za akcii)

8. O IPO (primární úpisy akcií) je zájem, jakmile přijdou na trh. Zájem o IPO v uplynulých letech upadal, ovšem úterní příklad společnosti Financial Engines ukázal, že by se zájem investorů o nové akcie mohl vracet tam, kde býval kdysi. Akcie byly upsány za 12 dolarů, ovšem hned při otevření byly na 15 dolarech. Podle Cramera další znak zdravějšího akciového trhu.

9. Růstových dnů je více než poklesových. Jednoduché a jasné. Před propadem v roce 2008 to bylo přesně naopak, i když se trh ještě relativně držel nahoře.

10. Stále dominují pesimisté. "Bull/bear ratio", které vzniká na základě dotazování analytiků, naznačuje, že je stále hodně lidí skeptických k dalšímu růstu akcií, a to i přes to (nebo právě proto), že rally trvá již celý rok. Hodně medvědů se tak může stát býky, což je daleko lepší, než kdyby to bylo naopak. Přehnaný optimismus totiž podle Cramera indikuje určité uspokojení a nerozvážnost.

Zdroj: CNBC