Akciovou Evropu čekají další problémy
|

Akciovou Evropu čekají další problémy

Akciové trhy od začátku roku přes řadu špatných zpráv posilují. Technická analýza však varuje – tzv. "death cross" signalizuje nebezpečí, které může přijít ze zemí, které mají ekonomické problémy.

Technická analýza Světové akcie Španělsko PIIGS Portugalsko
Euro

Citlivost evropských akciových trhů na špatné zprávy se projevila tento týden v reakci na zprávy o snížení ratingu Portugalska ze strany agentury Fitch (z původního AA na AA-). Investoři váhají, zda je to začátek "něčeho většího", nebo jde o průvodní jev probíhající dluhové krize v celé řadě zemí. Nakonec krize okolo Řecka zatím také trvale akciové trhy neohrozila.

Čára přes akciový rozpočet

Jenomže na grafech vývoje některých evropských akciových trhů v posledních týdnech hrozila nepříjemná technická událost. Tzv. "death cross", kdy se krátkodobý klouzavý průměr dostane pod ten dlouhodobější, se objevil hned na několika trzích.

Většina investorů i ekonomů se shoduje v tom, že akciový trh v průměru zhruba o 9 měsíců předhání vývoj v reálné ekonomice. Před rokem akcie začaly růst, ačkoli svět se nacházel v nejhlubší recesi.

Pokud stejné pravidlo poctivě aplikujeme i nyní, zjistíme, že země s největšími ekonomickými starostmi čeká nejspíše opačný vývoj. Jejich trhy klesají už několik měsíců.

Index portugalských akcií

Portugalský index PSI-20 od svého říjnového vrcholu oslabuje, na rozdíl od řady jiných evropských trhů, které hned v prosinci dokázaly svá loňská maxima vylepšit. V době, kdy americké i čínské akcie na začátku letošního roku procházely korekcí, portugalský trh spadl na svá únorová minima o celých 19 procent.

Kříž proti posílení

Indexu portugalských akcií se podařilo polovinu těchto ztrát umazat. Ovšem v polovině března byl zasažen tvrdým "direktem" od technické analýzy – 50denní klouzavý průměr se dostal pod 200denní klouzavý průměr, což je spíše medvědí signál pro trh.

Tento "death cross", nebo také "black cross", je přesným opakem tzv. "golden crossu", kdy se krátkodobý průměr dostane nad dlouhodobý, jako tomu bylo na světových akciových trzích loni v červenci. Tato "technicky optimistická" doba však byla fundamentálně ovlivňována hodně nestandardními faktory – vládní balíčky, předchozí extrémní propady akciových trhů a panika, kterou akciový svět nezažil od roku 1987, byly důvodem, proč se tehdejšímu "golden crossu" nepřikládal přílišný význam. Akcie ovšem zcela předčily očekávání, a proto je i současný pesimistický technický signál potřeba brát vážně.

Španělsko – další z černých křížů v rámci PIIGS

ETF na španělské akcie

Španělský index IBEX-35 také zhruba před dvěma týdny prošel "black crossem". ETF na španělské akcie – iShares MSCI Spain Index – se stejného momentu dočkal v době svých lokálních únorových minim. Následný odraz ode dna skončil ve chvíli, kdy se cena setkala se svým 50denním průměrem, a španělský trh znovu zamířil dolů.

Další akciové trhy zemí PIIGS na tom nejsou o mnoho lépe, pokud vůbec – Řecko "nese svůj černý kříž" od ledna, Itálie je mu velice blízko. Zatím nejlépe se drží Irsko.

I jinde ve světě najdeme podobnou situaci. Například čínské akcie zahrnuté v indexu Shanghai Composite narazily na "black cross" v pondělí 22. března. Nelze sice srovnávat Čínu a zadlužené evropské státy, ovšem i tak může jít o signál, že čínské burzy čeká významnější korekce.

Býci zatím nezakopli

Všechny tyto nepříjemné zprávy samozřejmě mohou ovlivňovat náladu i na dalších akciových trzích. Ten možná nejsledovanější, americký, je však stále v hodně optimistické fázi.

Trochu nadlehčeně se říká, že trend je růstový, dokud akcie posilují. Dokud jsou tedy poklesy na hlavních světových burzách jen otázkou několika málo dnů, býci mají pod kopyty pevnou zem, kterou nerozmáčí žádná technická ani fundamentální data.

Zdroj: Barron's