George Soros: Devalvujte britskou libru
|

George Soros: Devalvujte britskou libru

Vláda, která vzejde v Británii z květnových voleb, by měla umožnit další devalvaci libry, říká známý spekulant George Soros, který si na oslabení libry již několikrát vsadil, čímž jednou dokonce vydělal miliardu dolarů.

Britská libra George Soros
George Soros

Soros se domnívá, že by devalvace pomohla správně "vyvážit" britskou ekonomiku a přispěla k ekonomickému oživení.

"Británie může pomocí úpravy měnového kurzu správně nastavit svoji ekonomiku vůči zemím, které používají euro," tvrdí Soros. "Je to úkol pro novou vládu. Nabízí se řada možností, a měnová depreciace (oslabení měny) je jednou z nich."

Britská libra od roku 1997 na základě obchodní výměny oslabila o 25 procent, což zlevnilo vyvážené zboží. Představitelé Bank of England tak spoléhají na slabou libru jako na "lék", který může pomoci ekonomickému oživení a napravit ekonomiku zasaženou nižší domácí spotřebou v době, kdy kdy Británie čelí rekordními deficitu.

"Když sníží Británie deficit a nebude se dál zadlužovat, je možné si nechat původní měnu, zvýšit úrokové sazby a zastavit další propad směnného kurzu," říká Soros.

Soros je přesvědčen, že má Británie, vzhledem k tomu, že nepřistoupila na jednotnou měnu euro, možnost využít směnného kurzu jako nástroje k optimálnímu nastavení své ekonomiky.

George Soros vydělal 1 miliardu dolarů v roce 1992, když úspěšně spekuloval na oslabení libry. V lednu 2009, když libra dosáhla svého dna vůči dolaru na úrovni 1,35, Soros prohlásil, že jednou z jeho investic byla právě "nová sázka" na oslabení libry.

Následně však dodal, že poměr "riziko vs. výnos" již není za situace, kdy se libra dostala pod 1,4 za dolar, tak jednoznačný. (pozn. v pátek 9. 4. se libra vůči americkému dolaru obchodovala za 1,53)

"Británie sice ještě nevyčerpala své kapacity zadlužení, ale situace je již velmi vážná," varuje Soros.

Podle agentury Bloomberg je aktuální rozpočtový deficit Velké Británie okolo 12 procent HDP, což je podobná hodnota, kterou nyní vykazuje Řecko.

Investiční společnost Soros Fund Management LLC obhospodařuje majetek ve fondech ve výši 25 miliard dolarů. Poslední významnou investicí těchto fondů bylo zvýšení pozic na zlatě, a to o 152 procent.

Na co dalšího "má vsazeno" George Soros?

Zdroj: Bloomberg