Burzovní kalendář 19. 4. - 23. 4. 2010
|

Burzovní kalendář 19. 4. - 23. 4. 2010

Odstartovala páteční žaloba regulátora na Goldman Sachs významnější korekci na burzách v New Yorku, nebo bude tato událost v nadcházejícím týdnu zastíněna další vlnou pozitivních výsledkových překvapení? Vyspělé evropské trhy budou více než firemními a makroekonomickými novinkami ovlivněny islandským sopečným prachem a na parketu pražské burzy se bude pozornost ubírat k dalšímu kurzovému vývoji NWR a novým hospodářským číslům Unipetrolu.

Světové akcie Akcie ČR

Wall Street

Americké trhy v minulém týdnu ubraly na růstovém tempu a skončily více méně smíšeně, a to především kvůli pátečním ztrátám, které způsobila zpráva o tom, že regulátor trhu (SEC) obvinil banku Goldman Sachs z podvodu na derivátech (Dow Jones +0,19 %, S&P 500 -0,19 %).

Minimálně začátek týdne tak může ještě ovlivnit "kauza" okolo Goldman Sachs, podle některých obchodníků to může trvat i déle.

"Možná to bude jedno-, dvou- nebo třídenní záležitost, ale je možné, že se věci okolo Goldman Sachs budou skloňovat tři měsíce," říká Steve Grasso z investiční společnosti Stuart Frankel, a dodává: "Někteří investoři mají konečně důvod vybrat své zisky." (zdroj: CNBC)

Páteční události podle některých hráčů mohou spustit dokonce větší korekci.

"Goldman Sachs může být katalyzátorem, který konečně odradí investory od rizika, proto očekáváme minimálně krátkodobý odklon od rizikových aktiv, jako jsou akcie nebo komodity," říká Brian Dolan z makléřské společnosti GFT Forex. (zdroj: CNBC)

Investoři však nakonec události okolo Goldman Sachs mohou v příštím týdnu ignorovat, a to v případě, že v rámci dvaceti procent firem z indexu S&P 500, které příští týden reportují, budou znovu převažovat pozitivní výsledková překvapení.

Na výsledkové listině vyčnívá například výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola, výrobce spotřebního zboží a léků J&J a v rámci technologických firem Nokia nebo Apple.

Udržet akcie stále v dlouhodobé růstové trajektorii by mohly i technické faktory.

říká ve svém technickém výhledu na příští týden opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz.

V makrokalendáři by investoři měli sledovat páteční zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +0,1 %) nebo čtvrteční inflační čísla.

Obrázek o vývoji amerického nemovitostního trhu dá v týdnu statistika prodejů stávajících a nových domů.

Vliv nejen na americký akciový trh však mohou mít v příštím týdnu informace z Číny, která se rozhodla k razantním regulatorním krokům na realitním trhu (např. omezení přístupu k novým hypotékám).

datum událost
19-23/4 Výsledková sezóna (J&J, Citigroup, Coca-Cola, Boeing, Apple, Nokia, Ford)
22/4 Prodeje stávajících domů
22/4 Inflace - index výrobních cen
23/4 Zboží dlouhodobé spotřeby
23/4 Prodeje nových domů

Eurozóna

Západoevropské trhy v minulém týdnu po delší době stejně tak jako další vyspělé trhy oslabovaly (DJ EUROSTOXX 50 -2 %).

Hned v pondělí budou investoři sledovat, zda Řecko dodrží svůj závazek v podobě 8,7 miliardy dolarů, které má splatit za státní dluhopisy.

O Řecku se v týdnu bude diskutovat na jednáních, která proběhnou na půdě Mezinárodního měnového fondu a v Bruselu.

Z makrodat jsou na burzovním kalendáři nejvýraznější indexy ZEW a IFO.

Index ekonomického očekávání ZEW by měl podle odhadů agentury Reuters růst na 39,3 z 37,9 bodu. Další z indexů, IFO, který měří důvěru mezi firemními manažery, bude znám v závěru týdne a investoři zde očekávají mírný růst (na 102,1 z 101,9 bodu).

datum událost
20/4 ZEW - index důvěry v Německu
23/4 IFO - index firemní důvěry v Německu

Pražská burza

Pražská burza v minulém týdnu zažila doslova býčí jízdu a index PX za týden přidal rovných 5 %.

Chuť nakupovat podpořily především novinky od uhelné NWR, která investory překvapila nečekaným úspěchem při vyjednávaní o cenách své produkce na druhé čtvrtletí.

Akcie NWR, které se v minulém týdnu podívaly nad 300 Kč a v posledních pěti obchodních seancích vykázaly "superzisk" 24,9 % (284,8 Kč), budou znovu v centru zájmu investorů.

Investoři však budou sledovat také další akcie.

Unipetrol se chystá jako první z českých veřejně obchodovaných firem odkrýt ve čtvrtek část svých hospodářských výsledků za první tři měsíce letošního roku.

Kurz akcií Philip Morris ČR mohou ovlivnit informace, které v rámci svých hospodářských výsledků uveřejní mateřská společnost Philip Morris International.

A do třetice Komerční banka, která se bude v pondělí na pražské burze naposledy obchodovat s právem na dividendu (170 Kč).

datum událost
19/4 Komerční banka - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
22/4 Philip Morris Int. - informace o tržbách v ČR
22/4 Unipetrol - provozní výsledky za I. čtvrtletí 2010