Úvod do obchodování s komoditami – 1. díl: Proč komodity?
|

Úvod do obchodování s komoditami – 1. díl: Proč komodity?

S komoditami přicházíme do styku prakticky každý den. Ať už se jedná o benzín do automobilu, zlaté šperky nebo například potraviny jako káva, cukr nebo obilniny. Považujeme je za úplnou samozřejmost a většinou nad nimi začneme přemýšlet až v okamžiku, kdy se jejich cena výrazně změní. Stejně jako u jiného zboží je i u komodit cena tvořena vztahem mezi nabídkou a poptávkou. Chcete proniknout do zákoutí obchodování s komoditami? Sledujte sérii článků o komoditním trhu na investicniweb.cz.

Komodity

Pokud je poptávka vyšší než nabídka, cena roste, a naopak. Hlavní komodity se přitom neobchodují na malých, lokálních tržištích, ale na velkých burzách, kde obchodují jednotlivci a firmy z celého světa. Svými obchody pak ovlivňují ceny komodit, které mají dopad i na ceny dalšího zboží a služeb, které všichni kupujeme.

Na komoditních trzích obchodují nejen velké těžařské firmy nebo potravinové koncerny, ale i investoři, kteří komodity pro své podnikání nepotřebují. Tito investoři se pokoušejí odhadnout další vývoj kurzu komodit s cílem dosáhnout zisku. Komoditní trh je přitom podle zobchodovaných objemů jedním z největších na světě, a to například i ve srovnání s objemy na akciových trzích. Proč se tolik investorů věnuje komoditním trhům? Protože komodity mají několik unikátních charakteristik, které nemůže žádný jiný trh nabídnout.

Komodity mají v porovnání s ostatními formami investování zajímavý výnosový potenciál. Díky obchodování na zálohu může investor s relativně malým kapitálem kontrolovat aktiva o několikanásobně větší hodnotě, a využívat tak i malých pohybů kurzu. Navíc, na rozdíl od akcií či dluhopisů, nehraje u komodit roli to, zda kurz roste nebo klesá. Investovat na pokles kurzu komodity je totiž stejně jednoduché jako investovat na jeho vzestup.

Komodity také nabízejí široké možnosti diverzifikace. Prostřednictvím tzv. futures kontraktů je možné investovat nejen do desítek různých komodit, jako jsou energie, kovy, obilniny a olejniny, masa nebo potraviny, ale i do řady finančních instrumentů, např. akciových indexů, měn, dluhopisů a úrokových sazeb. Široké spektrum podkladových aktiv tak nabízí opravdu pestré investiční příležitosti po celém světě.

Popularita komodit mezi investory v posledních letech výrazně roste, a to především pro jejich unikátní vlastnosti a široké spektrum podkladových aktiv. K jejich oblibě přispívá i fakt, že nabízejí zajímavé příležitosti jak pro dlouhodobé, tak i pro krátkodobé investory. Mezi individuálními investory je v poslední době zájem především o kontrakty na energie, kovy, akciové indexy nebo měny. Nejžhavějšími kontrakty jsou jistě ropa, zlato, americký index S&P 500 nebo hlavní světové měny – dolar, euro, britská libra a japonský jen.

Proč investovat do komodit

  1. Jestliže je analýza investora správná, pak má možnost vydělat mnohem více peněz, a to díky finanční páce. Při záloze např. 5 % z hodnoty kontraktu, znamená pohyb kurzu o 1 % vaším směrem zhodnocení zálohy o 20 %. Pozor, jedná se o dvousečnou zbraň. Stejně rychle můžete nejen vydělat, ale i prodělat.

  2. Komoditní kontrakty umožňují investovat na pokles kurzu stejně jednoduše jako na vzestup.

  3. Futures trhy nabízejí bohaté investiční příležitosti po celém světě. Jejich prostřednictvím lze investovat do stovek různých komodit nebo finančních instrumentů ať jde o energie, kovy, obilniny, potraviny nebo akciové indexy, měny, dluhopisy a úrokové sazby.

  4. Futures přináší do vašeho portfolia akcií a dluhopisu další diverzifikaci. Díky nízké nebo negativní korelaci (závislosti) komodit s akciemi a dluhopisy snižují riziko celého portfolia.

  5. Investování do komodit je vysoce transparentní a regulované. Obchodování probíhá na burze, kde dochází ke střetu nabídky a poptávky, a utváří se tak cena. Všechny závazky přitom garantuje clearingové centrum burzy, takže investor nikdy nepodstupuje riziko úpadku protistrany jako např. u komoditních CFDs.

  6. U komoditních trhů je daleko složitější využívat inside informací. Na burzách se obchoduje systémem tzv. open outcry, což představuje otevřenou aukci. Tento systém je mnohem průhlednější a efektivnější, než systém specialistů využívaný na akciovém trhu.

  7. Komise placená jako odměna brokerovi je obvykle nižší, než u jiných druhů investic. Většinou se pohybuje ve zlomcích procenta z celkového objemu obchodu.


V dalším dílu průvodce světem investování do komodit se můžete těšit na stručnou historii obchodování s komoditami a charakteristiku alfy a omegy komoditního obchodování, tzv. futures kontraktů.