Akcie: Medvědí trh je za dveřmi
|

Akcie: Medvědí trh je za dveřmi

Akciové trhy v uplynulém týdnu rostly. Považovat však poklesy světových burz za pouhou korekci, by byla zřejmě chyba. Situace na trhu totiž stále více odpovídá medvědímu trendu, a ačkoli akcie zatím neztratily 20 procent, která definují medvědí trh, současný pokles s krátkými pauzami nevypadá nijak růžově.

Medvědí trh Korekce na trzích Světové akcie

Od roku 1927 se na indexu S&P 500 58 více než 10procentních korekcí. Ve 33 případech se v rozmezí poklesu do 20 procent zastavily a trh dosáhl vyšších maxim. Ve 25 případech naopak vedly k úplnému medvědímu trhu.

Světové akciové indexy (USA, JAP, GER, CHN)

Burzovní guru Richard Russell, který nedávno doporučoval akcie prodat, tvrdí: "Vrchol byl překonán a medvěd je zpátky. 14měsíční růstový trend medvědy zdržel, i když tlak z jejich strany stoupal. Proto mám strach z dalších týdnů a měsíců, i když věřím, že období bublin už je pryč."

Analytik společnosti Market Semiotics Woody Dorsey sleduje náladu investorů ve smyslu snahy o růst. V dubnu byla maximální, v posledních dnech naopak klesla úplně na dno. To by mohlo koncem června vést k odrazu.

Dlouhodobě však Dorsey předpokládá medvědí trh. Nová nákupní příležitost se podle něj objeví v roce 2012, největší prostor pro nákupy čeká v horizontu zhruba 5 let.

Mark Steele, ředitel kvantitativního a technického výzkumu společnosti BMO Capital Markets, doporučuje držet hotovost. Pro méně investičně vzdělané čtenáře nabízí shrnutí:

"Držte hotovost, prodávejte akcie. Neobáváme se evropské dluhové krize, ale zhoršují se podmínky pro úvěry. Náklady na kapitál rostou a dostupnost kapitálu klesá. Existují velké rozdíly mezi tím, kde úvěrové trhy oceňují rizika, a kde se oceňuje akciový trh. Pohyby na měnových, akciových a komoditních trzích odrážejí pohyby na úvěrovém trhu. Globální růst v prostředí omezených úvěrů bude zpomalovat. Zisky se kvůli vyšším nákladům na kapitál sníží."

medvědí trh

technicky vzato, tak o medvědím trhu mluvíme v případě, když trhy ztratí 20 procent ze svých součastných maxim

Podle Alberta Edwardse, ředitele teamu globální strategie v Société Générale, ukazují cyklické indikátory začátek medvědího akciového trhu. Edwards zdůrazňuje prudký pokles hlavního indikátoru institutu Economic Cycle Research Institute v posledních týdnech.

Edwards tvrdí, že se na strukturálních medvědích trzích cyklický protichůdný býčí trend kryje s výkyvy reálné ekonomiky. Proto byl indikátor ECRI užitečný a naznačoval, kdy vstoupit na trh. Teď naopak naznačuje opačný postup.

M3

peněžní zásoba M3 zahrnuje například v USA spořící účty a depozita vlastněná některými institucemi, takzvaná likvidní aktiva např. krátkodobé cenné papíry ministerstva financí

Société Générale v posledních týdnech vidí prudký pokles globálního optimismu, včetně klesajících zisků z oblasti Asie. Edwards to shrnuje: "Toto rychlé rozrušení je něčím, co investoři na vlastní riziko ignorují."

Americký měnový agregát M3 se také jeví negativně. Jeho 5,9% roční pokles je považován za nejstrmější od 30. let a předznamenává sílící kontrakce v byznysu.

Všechny tyto indikátory pouze potvrzují signály trhu: prudký pokles cen mědi a dalších komodit a zisků pokladničních poukázek poukazují na opětovné ekonomické oslabení a deflační tlaky. Do cen akcií se promítají bez výjimky.

Zdroj: Barron's