Investujte jako Jim Rogers
|

Investujte jako Jim Rogers

Legendární investor Jim Rogers vybírá zisky z Číny, eura a komodit. Cenový cíl 2 000 dolarů za unci zlata není u Jima nic nového. S 11,8% ročním růstem cen zlata a 14% poklesem eura vůči dolaru by se kontrariánský investor mohl rozhodnout prodat zlato a nakupovat eura. Jaké je Rogersovo současné portfolio?

Komodity Zlato Americký dolar Investování Měny
Jim Rogers

Jaký je váš výhled na zlato?

Jim Rogers (JR): Podle mě zlato půjde v příštím desetiletí určitě nahoru. Vlády po celém světě velkou rychlostí znehodnocují peníze, což vždy v historii vedlo k vyšším cenám reálných aktiv. Stejně tomu bude i v tomto případě.

Máte cenový cíl?

JR: Vím, že historické maximum očištěné o inflaci je přes dva tisíce dolarů za unci. Věřím, že se zlato na tuto úroveň během deseti let dostane. Záleží na tom, jak moc budou vlády znehodnocovat měny. Sazby velmi vzrostou. Vidím svět realisticky. Myslím, že mu vlády svými zásahy spíše škodí. Předpokládám, že to bude pokračovat a zlato z toho bude těžit.

Změnil jste cenový cíl u zlata v reakci na evropskou dluhovou krizi?

JR: To je pořád o tom samém. Většina vlád umí pouze jedno, a to tisknout a utrácet peníze, které nemá. Kdykoliv to dělají, znehodnocuje se měna. Dokud si to vlády neuvědomí, plánuji vlastnit zlato a další drahé kovy a reálná aktiva.

Jaké další drahé kovy se vám líbí?

JR: Stříbro je 70 % pod historickým maximem. Zlato tvoří historická maxima. Lidé by se možná mohli podívat na stříbro, platinu a paládium. Paládium je 50 až 60 % pod historickým maximem, platina zhruba 30. Já vlastním všechny čtyři.

Prodáváte je?

JR: Ne. Nakonec se u drahých kovů objeví obrovská bublina. Nevím však, kdy to bude, zeptejte se mě za osm, deset let. Většina býčích trhů končí obrovskou panikou. Jednou bude vlastnit zlato každý. Jednou budou lidé chodit po chodníku a ceny zlata kontrolovat ve výlohách.

Pokud investor nemá zlato, doporučil byste mu nákup na současném vrcholu?

JR: Já bych se zaměřil na drahé kovy, které nerostly tolik. Pokud nevlastníte zlato a z nějakého důvodu nechcete nakoupit jiné drahé kovy, raději počkejte na korekci, a teprve pak nakupte zlato.

Aktuální vývoj cen komodit sledujte zde Myslíte, že Evropská unie přežije současnou krizi?

JR: Nemyslím si, že přežije euro. A během deseti let nemusí existovat ani Evropská unie, jak ji známe dnes. Pokud se zhroutí euro, nejspíš na Evropskou unii vznikne velký tlak, kterému nemusí odolat. Je také možné, že nebude euro, ale Evropská unie vydrží. Případná pád eura však vyvolá obrovskou vlnu emocí, která podrazí nohy celé Unii. Pro svět to není dobrý scénář, nejen ekonomicky.

Jaký názor máte na dolar? Ten vůči euru logicky získává.

JR: Několik let jsem byl ohledně dolaru pesimistický. Nedávno jsem však začal dolar znovu nakupovat. Vznikla dolarová rally, ale ještě neprodávám.

Aktuální vývoj hlavních měnových párů sledujte zde

Jaké další investice jste uskutečnil?

JR: Držím krátkou pozici v západních finančních institucích, o kterých si všichni myslí, že jsou hrozné. Shortoval jsem některé mladé trhy, protože už tak nerostly. A nakonec jsem shortoval některé indexové fondy (ETF).

Do jaké země jste investoval nejvíce?

JR: Vlastním hodně čínských akcií. Také vlastním řadu komodit a měn, například jen a čínské žen-min-pi *(pozn. anglický přepis renminbi, v médiích se nejčastěji setkáme s pojmem čínský jüan neboli měna). V případě čínské měny očekávám, že během let poroste. Nehodlám ji prodávat. Měna zatím ani není volně směnitelná. Bude to ještě trvat.

Takže to znamená, že jste optimističtější ohledně Číny než ohledně USA?

JR: Spojené státy jsou největším dlužníkem na světě a v celé historii. Čína je naopak největším věřitelem. Obvykle jsou preferováni velcí věřitelé před velkými dlužníky. Samozřejmě vidím lepší ekonomickou budoucnost Číny než USA.

Jaký je váš dlouhodobý výhled na globální ekonomiku?

JR: V příštích dvou nebo třech letech určitě přijde další recese. Recese se opakují po čtyřech až šesti letech. Takže do roku 2012 budeme mít další. Já se obávám, že by mohla nastat ještě dříve, protože ve světě je stále obrovská nerovnováha, která se musí řešit.

Jaké největší pozitivum, a naopak největší negativum, vidíte ve světě z pohledu makroekonomiky?

JR: Především obrovskou nerovnováhu dluhu. V historii se takovéto nerovnováhy projevily na měnovém trhu. Každý zainteresovaný by se měl učit o měnách, protože v následujících dvou až třech letech bude stále více problémů s měnou. A to ovlivní nás všechny, stejně jako akciové trhy a ekonomiky jednotlivých států.

Zdroj: thestreet.com