Morgan Stanley: Čekají nás bankroty států
|

Morgan Stanley: Čekají nás bankroty států

Investoři by se měli připravit na to, že některé země nebudou schopné splácet své státní dluhopisy. Hrozba ekonomické recese s dvojitým dnem tyto obavy ještě podtrhuje, varují analytici z Morgan Stanley.

Recese Bankrot Zadlužení

"Vlády některých zemí donutí držitele dluhopisů, aby si odepsali část ze svých investic," napsal ve svém aktuálním reportu Arnaud Mares, analytik z londýnské pobočky Morgan Stanley.

Státy podle Marese neunesou kombinaci stárnoucí populace a omezené schopnosti zvyšování daňových příjmů.

"Kreditní krize je dnes globálním problémem a zdaleka neskončila," tvrdí Mares.

Forma, kterou státy způsobí držitelům svých dluhopisů ztráty, však ani netkví v tom, že by jim přestaly platit úroky nebo jistinu. Zvolí "mírnější formu" bankrotu.

rozdíl výnosů řeckých a německých dluhopisů

Splátky dluhopisů budou podle Morgan Stanley v devalvované měně, kterou způsobí rychlejší inflace. Vlády zemí se také budou snažit přinutit investory, aby se smířili s nižšími výnosy z držení dluhopisů.

Nervozita investorů po nedávném snížení investičního ratingu Irska ze strany agentury S&P roste a projevuje se v dalším růstu úroků, které musejí státy platit za financování svých dluhů.

Například výnos řeckých státních dluhopisů je o 9 procentních bodů vyšší než výnos dluhopisů německých, což je zatím nejvyšší úroveň od května, kdy EU společně s MMF schválila záchranný balíček ve výši 750 miliard eur. "Poměr zadlužení států vůči hrubému domácímu produktu není pro budoucí schopnost splácet dluh až tak klíčový, protože nezahrnuje schopnost vlád vybírat daně. Daleko důležitější jsou demografické trendy," říká analýza od Morgan Stanley.

Zadlužení USA je vůči hrubému domácímu produktu 53 procent, což je ještě celkem snesitelné, ovšem dluh USA vůči příjmům z daní je 358 procent, což je naopak téměř nejvyšší hodnota na světě.

Pokud čeká vyspělé ekonomiky recese s dvojitým dnem, projeví se to ještě více ve schopnosti výběru daní, což zvýší šance, že investoři utrpí ztráty z držení státních dluhopisů," varuje Mares.

Zdroj: Morgan Stanley