Nevíte kam investovat? Rozhodujte se podle dividendy
|

Nevíte kam investovat? Rozhodujte se podle dividendy

Orientovat se v současném tržním prostředí je stále obtížnější. A o to těžší je investovat. Drobní investoři však nejsou jedinou obětí. Mnoho profesionálů to v nedávné době vzdalo a své peníze přesunuli z akcií do dluhopisů. To však neznamená, že je akciový trh v ohrožení.

Sektory Světové akcie
Výnosová křivka pro dividendu

Naopak. Analytici Morgan Stanley se například domnívají, že je dnes nejlepší investovat do kvalitních akciových titulů se solidním dividendovým výnosem. Věří ve vyšší růst dividendových výnosů než výnosů z dluhopisů.

Z historického hlediska je totiž patrné, že dividendy silně reagují na ziskovost společností. Jak roste hodnota akcie, zvyšuje se dividendový výnos.

Analytici Morgan Stanley proto vytvořili tabulku společností, u nichž se předpokládá růst zisku a s ním spojený růst dividend.

Výpočet byl založen na několika kritériích. V první řadě bylo nutné počítat jen se společnostmi, jejichž dividendový výnos přesahuje minimálně o procento výnos desetiletého státního dluhopisu.

Druhý krok byl o něco drastičtější. Odhady ziskovostí společností pro rok 2011 byly přísně seškrtány - u cyklických společností o 20 procent, o 10 procent u průmyslových, energetických a technologických akcií, o 20 procent šel dolů finanční sektor a o 5 procent necyklické akcie (telekomunikace, zdravotnictví, služby atd.). Tím posledním krokem byla eliminace rizika budoucích zisků společností a přihlédnutí k firemní historii dividendové politiky. Z těchto přísných kritérií vyšly nejlépe společnosti uvedené v tabulce.

Nejlepší společnosti podle výše dividendy
Zdroj: Morgan Stanley