Burzovní kalendář 30. 8. - 3. 9. 2010
|

Burzovní kalendář 30. 8. - 3. 9. 2010

Nejistota a strach z dalšího vývoje světové ekonomiky může být v příštím týdnu na burzovních trzích ještě umocněn začátkem historicky nejhoršího akciového měsíce v roce. Nálada na pražské burze zůstává také chmurná, jiskru naděje mohou přinést snad jen úterní výsledky Unipetrolu.

Wall Street

Americké akcie i přes pozitivní páteční obchodování, kterému pomohlo prohlášení šéfa Fedu Bena Bernankeho, že udělá cokoliv, co bude nutné pro pokračování ekonomického oživení, za celý týden nakonec znovu vykázaly ztrátu (S&P 500 -0,66 %).

Celotýdenní ztráty indexu Dow Jones byly sice o něco nižší, ale bylo to poprvé, kdy se Dow Jones po delší době znovu podíval, a dokonce jeden den uzavíral pod psychologickou hodnotou 10 tisíc bodů.

Nový týden bude velmi bohatý na makroekonomické události s vyvrcholením v pátek, kdy se investoři dozvědí aktuální míru nezaměstnanosti (odhad 9,6 %).

Kromě nového týdne začíná také nový měsíc, který historicky akciím nepřeje.

"Hurikánová sezóna v Karibiku začíná v červnu, ta na Wall Street startuje v září. Proto doporučuji investorům co největší opatrnost," říká Doug Cliggott, akciový stratég z Credit Suisse. (zdroj: CNBC)

Doug Cliggott naráží především na dlouhodobou burzovní statistiku, podle které index S&P 500 v září ztrácí v průměru více než jedno procento.

, komentoval pro Investiční web výhled na následující měsíce Radim Dohnal ze Saxo Bank.

Zklamání, které v minulém týdnu přinesla především data z nemovitostního trhu (pozn. prudký pokles prodeje nových domů), bude v úterý znovu "otestováno", a to nemovitostním indexem S&P/Case-Shiller (odhad + 3,5 %).

Makroekonomickou kondici prověří index nákupních manažerů v průmyslu ISM, který má tradičně velký vliv na vývoj hlavních akciových indexů. Některé pesimistické odhady mluví o tom, že by se index mohl dostat pod padesát bodů, což se považuje za ekonomickou kontrakci.

Investoři se také mohou dočkat dalších "předvýsledkových varování", která v uplynulém týdnu zveřejnil výrobce čipů Intel a dříve například technologický gigant Cisco.

"Je šance, že září bude pro akcie velmi ošklivé a index S&P 500 může otestovat laťku 1 010 bodů, nebo dokonce klesnout pod 1 000," říká Barry Knapp, ředitel akciových portfolií v Barclay's Capital. (zdroj: AP)

Sledujte vývoj indexu S&P 500 online

datum událost
30/8-3/9 Výsledková sezóna (Heinz)
31/8 Spotřebitelská důvěra
31/8 Nemovitostní cenový index S&P/Case-Shiller
31/8 ISM - index nákupních manažerů
3/9 Nezaměstnanost

Pražská burza

Pražská burza se v minulém týdnu vezla na špatné náladě, která panovala na okolních trzích, a vývoj indexu PX (-1,83 %) byl navíc poznamenán českou výsledkovou sezónou, která přinesla horší výsledky uhelné společnosti NWR a kalamitní hospodaření developera ECM, který za týden ztratil skoro čtvrtinu své tržní hodnoty.

Úplný závěr výsledkové sezóny obstarají na parketu pražské burzy Unipetrol a Philip Morris ČR.

, burzovní analytik Wood & Company, který očekává, že Unipetrol vykáže čistý zisk ve výši 494 milionů Kč, což bude ve velkém kontrastu se ztrátovým hospodařením v minulém roce.

"Zveřejněná data Unipetrolu by mohla být pro trh mírně pozitivní, ačkoliv jsou silná čísla všeobecně očekávána," napsal v reportu klientům Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT.

Ve úterý také zveřejní výsledky hospodaření tabáková společnost Philip Morris ČR. Zisk by měl dosáhnout 1,1 miliardy Kč (odhad Atlantik FT), a to díky stabilizaci exportů na Slovensko.

"Nepředpokládáme, že by výsledky, ač solidní, měly mít na titul výraznější vliv, pokud dopadnou v souladu s naším očekáváním," odhaduje kurzovou reakci akcií Philip Morris ČR Milan Vaníček.

datum událost
31/8 Unipetrol - hospodářské výsledky
31/8 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Akcie na vyspělých evropských trzích v minulém týdnu mírně ztrácely (DJ Eurostoxx 50 -0,55 %).

V novém týdnu může evropské burzy ovlivnit závěr výsledkové sezóny, ve které do popředí vystoupí kvartální hospodaření francouzské maloobchodní sítě Carrefour nebo italské finanční skupiny Intesa Sanpaolo.

Evropský makrokalendář bude také zajímavý. V pondělí se investoři dozvědí aktuální čísla o náladě evropských spotřebitelů a ve čtvrtek bude zveřejněna finální hodnota hrubého domácího produktu za celou Unii (odhad +0,8 %).

Svoje slovo budou mít také bankéři z ECB, kteří se sejdou ve čtvrtek a rozhodnou o nastavení úrokových sazeb. Sazby by sice měnit neměli (1 %), ale trh by mohl ovlivnit jejich následný komentář k budoucímu vývoji evropské ekonomiky.

datum událost
30/8-3/9 Výsledková sezóna (Intesa Sanpaolo, PKN Orlen, Carrefour)
30/8 Spotřebitelská důvěra
31/8 Nezaměstnanost v EU
2/9 Hrubý domácí produkt v EU
2/9 ECB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb