Týden na trzích podle burzovních grafů: Tři bílí vojáci
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Tři bílí vojáci

Trh začal prvního září extrémně pozitivně. Vypadá to, jako by investoři čekali na nový měsíc a začali přesouvat peníze z dluhopisů do akcií. Index S&P 500 minulý týden za poslední tři dny vzrostl o 5 %, vytvořil tři zelené svíčky, což je podle technické analýzy býčí obratová formace "tři bílí vojáci".

Cena se dostala nad 20- i 50denní klouzavý průměr a je stale v pásmu 1020 až 1 130. To jsou nejnižší hodnoty v červenci a nejvyšší v červnu a srpnu.

S&P 500 denní graf

S&P 03092010

Indikátor put call ratio pro akcie do čtvrtka rostl a velký růst se na něm moc neprojevil. Index volatility VIX se do čtvrtka pohyboval ve svém pásmu 22 až 28 bodů. Pozitivní je, že v pátek uzavřel pod cenou 22, což je býčí signál.

VIX denní graf

VIX 03092010

Závěr: Býčí růst pokračoval i v pátek. Cena se dostala nad 20- i 50denní klouzavý průměr. Dokud index volatility neuzavřel pod hodnotou 22, extrémní rally vypadala spíše jako krátkodobá změna směru. To, že VIX v pátek uzavřel pod 22, je pozitivní signál.

Ještě jedna malá poznámka. Blíží se svátek "Labor Day" a v tomto období se objevuje jeden ze "vzorců" pro sezónní obchodování. Okolo tohoto svátku ceny obvykle dosahují svých maxim, aby pak následovala výrazná korekce.