Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 2. díl
|

Investiční psychologie: Za úspěchy můžu já, za neúspěchy náhoda a smůla! – 2. díl

Behaviorální předsudek sebepřisuzování lze definovat jako přirozenou lidskou tendenci přisuzovat vlastní úspěchy svým znalostem či schopnostem a vlastní neúspěchy nešťastné náhodě a dalším nepříznivým vlivům, nikdy ne chybám ve vlastních rozhodnutích.

Psychologie Investování Úspěch
Behavioral Investing

James Montier, autor knihy Behavioral Investing: A practitioner’s guide to applying behavioral finance, o předsudku sebepřisuzování uvádí:

Lidé mají poměrně křehký smysl pro sebelásku, hrdost či sebeúctu a jedním z klíčových mechanismů na ochranu tohoto vnímání sebe sama je předsudek sebepřisuzování. Je to tendence přisuzovat dobré výsledky svým schopnostem a špatné výsledky nešťastné náhodě. Toto je jedno z klíčových omezení schopnosti se učit, na které investoři pravděpodobně narazí. Tento mechanismus nám zabraňuje rozpoznat a připustit chyby, kterých se dopouštíme, a tím nám často brání v poučení se z chyb minulých.

Abychom s tímto problémem dokázali bojovat, nutně potřebujeme použít maticovou tabulku *(obrázek níže). Pouze pokud připojíme naše rozhodnutí a důvody pro ně následným výsledkům, pak můžeme doufat, že pochopíme to, kdy máme pouze štěstí, a kdy se naše schopnosti a znalosti skutečně osvědčují. Tzn. měl jsem pravdu z dobrého úsudku či správného rozhodnutí, nebo jsem měl pravdu i přes chybný úsudek či chybné rozhodnutí? Abychom mohli tento rámec použít, potřebujeme písemné záznamy rozhodnutí, která jsme učinili, a svého logického uvažování, které za těmito rozhodnutími stálo. Všechno si proto zapisujme!*

Rozhodovací matice

Práce s touto velice důležitou rozhodovací maticí by měl být dynamický kontinuální proces. Vzhledem k jejímu významu uvedu čtyři ilustrativní příklady, jak s ní pracovat (jeden příklad pro každé ze čtyř okének). Předpoklad, že si pečlivě vedeme záznamy všech našich investičních rozhodnutí a následného vývoje, budu považovat za splněný. Platnost tohoto předpokladu je nutnou podmínkou pro úspěšné aplikování této matice!

1. Dobrý úsudek => Dobrý výsledek

Například byla správná naše prognóza, že vysoké ziskové marže naší společnosti budou i v příštích letech udržitelné. Investor ovšem nesmí nikdy být uspokojený! Musíme analyzovat také potenciální vývoj do dalších let. Neobjevil se či se neobjeví nějaký velký konkurent naší společnosti? Není zadlužení naší společnosti příliš velké s ohledem na pravděpodobný růst úrokových sazeb? Neodešel nějaký špičkový a zkušený manažer do jiné společnosti (třeba ke konkurenční firmě)? Pokud ano, jaké byly jeho důvody? Nemá naše společnost příliš opotřebený dlouhodobý kapitál? Nezapomněl management společnosti na jeho obnovu? A to třeba kvůli tomu, že chtěli udržet pozitivní cashflow? Pokud ano, pak je pravděpodobné, že by mohlo být v dalších letech cashflow výrazně negativní. To by mohlo mít za následek nedostatek prostředků na výzkum a vývoj. A ten je přece motorem dlouhodobého úspěchu většiny společností! Neujede této společnosti vlak (tedy konkurence)? 2. Dobrý úsudek => Špatný výsledek

Toto je případ rizika hlučných obchodníků (noise traders risk). Učinili jsme dobré investiční rozhodnutí a nakoupili jsme fundamentálně výrazně podhodnocenou akcii. Po našem nákupu bohužel nebyl daný sektor mezi investory příliš v lásce. Třeba dali přednost nějakému odvětví s naivně růžovými prognózami. To se na finančních trzích často stává! Než se tržní nerovnováhy spraví nebo zcela zmizí, trvá to často i mnoho let. Nikdo neví, jestli to bude za týden, měsíc, rok či 5 let.

Skutečný investor, tedy investor s dlouhým investičním horizontem alespoň 5 let, nemusí nad touto situací vůbec smutnit. Pokud vnitřní hodnota naší akcie neklesla (nebo dokonce vzrostla), pak stačí pouze čekat. Od našeho nákupu se tržní nerovnováha, tedy fundamentální podhodnocenost, ještě zvýšila, proto je vysoce pravděpodobně, že v následujících letech dosáhneme vysoce nadprůměrných výnosů a na toto ztrátové období se budeme dívat jako na komickou a zcela nepodstatnou epizodu. Tento příklad se často vyskytuje u portfoliomanažerů, kteří vyznávají tzv. hodnotový přístup (value approach). Nejznámějším zastáncem tohoto investičního přístupu není nikdo jiný než Warren Buffett!

3. Špatný úsudek => Dobrý výsledek

Jsme to ale šťastlivci! Mizerné investiční rozhodnutí nám přineslo skvělý zisk. Pokud si své záznamy povedeme skutečně pečlivě, pak bychom neměli propadnout předsudku sebepřisuzování, ale měli bychom po komplexní analýze dojít k tomu, že jsme učinili chybné rozhodnutí.

Co bychom měli v takové situaci udělat? Zaprvé bychom měli zvysoka poděkovat "vyšší moci" a zadruhé bychom měli tuto akcii (a investici obecně) okamžitě prodat. Cena nadhodnocené akcie musí dříve či později dolů, to je prostě zákon! Tedy uvědomit si investiční chybu (po pečlivé analýze svých záznamů), poděkovat tržnímu sentimentu a tržní náladě, možná i nějaké tržní módě, rychle tuto akcii prodat, poučit se z této investiční chyby (to je zásadní, i když jsme na této akcii vydělali) a začít hledat investici novou, pokud možno založenou na správném investičním rozhodnutí.

4. Špatný úsudek => Špatný výsledek

V tomto příkladě se projevil železný zákon investování. Špatné investiční rozhodnutí dříve či později povede ke ztrátám! Ani v tomto případě nesmíme propadnout předsudku sebepřisuzování a svalovat vinu z této investiční ztráty na nepříznivou náhodu. Po pečlivém prostudování záznamů bychom měli dojít k uvědomění si, že jsme prostě a jednoduše udělali chybu a koupili nadhodnocenou investici. Z této chyby bychom se měli poučit. Měli bychom přijít na faktory, které jsme v prvotní analýze přehlédli.

Výsledkem by mělo být něco na tento způsob: "Aha, zadlužení této společnosti bylo příliš vysoké. Emitovali velký objem dluhopisů s variabilním úročením, i když všechno směřovalo k prudkému růstu úrokových sazeb, neboť míra inflace byla již téměř dva roky vysoko nad inflačním cílem. Navíc jsem před nákupem přehlédl to, že i když byly ziskové marže už 10 let vysoké, tři roky před nákupem nabraly kvůli novým agresivním konkurentům výrazný sestupný trend, který pokračoval, a dokonce zrychlil i po nákupu. Půl roku před nákupem ještě k tomu odstoupil finanční ředitel, neboť hlavní auditor zjistil určité machinace v účetnictví, které se odehrály ještě před jeho nástupem."


Třetí díl pojednání o předsudku sebepřisuzování najdete na Investičním webu za týden, 13. září.

20. 9. 2019 12:00

Rathouský & Hnát: České školství i byznys potřebují chytré darebáky

Český byznys potřebuje chytré darebáky, kteří namísto memorování problémům přijdou na kloub a přistupují k nim (i...
Vzdělání Česká republika Česká ekonomika
20. 9. 2019 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): V regionu sázíme na banky i na Ukrajinu

V regionu střední a východní Evropy hledáme jak dlouhodobě podhodnocené tituly, jako jsou například akcie některých...
Ukrajina Střední a východní Evropa Rozhovor
19. 9. 2019 18:00

On-line cesta k alternativním investicím (i) pro drobné investory

Svět alternativních investic byl dlouho výsadou bohatých, to se ale mění. Zkraje září byla v Česku spuštěna nová...
Investiční alternativy Sběratelství Investiční tipy
19. 9. 2019 09:00

Fond, se kterým i drobní investoři mohou vsadit na startupy (a scaleupy)

Mladé firmy, které mají silné růstové vyhlídky, ale ještě nejsou v zisku, shánějí často financování namísto v bankách...
Podílové fondy Small caps Private equity
17. 9. 2019 18:00

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Centrální banky před deseti lety, když se ekonomika hrabala z hluboké krize, přišly s neortodoxními opatřeními typu...
Centrální banky Krize Světová ekonomika
17. 9. 2019 15:00

Rathouský (Svaz průmyslu a dopravy ČR): Rušení maturity z matematiky je nebezpečné, na pracovním trhu může chybět logické myšlení

Bez solidní znalosti matematiky člověk přichází o schopnost logického myšlení a obecně mu v potřebné výbavě do života...
Vzdělání Pracovní trh Česká republika
16. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva

Jak se postavit riziku recese a poklesu ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie, kterým je věnován aktuální...
Americké akcie Investiční strategie Coca-Cola
13. 9. 2019 12:00

Cesta k lepšímu školství? Není to (jen) o penězích, říká jeden z nejlepších učitelů u nás

(Kvalitních) učitelů není v Česku dost, a to nejen kvůli penězům. Ke zlepšení situace by určitě přispěla menší...
Česká republika Vzdělání Rozhovor
10. 9. 2019 18:00

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti

Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit....
Úrokové sazby Výnosy Dluhopisový trh
10. 9. 2019 15:00

Kvalitní žák vs. kvalitní pedagog aneb Co (ne)chybí českému školství

Učitelé v českých školách často vystupují autoritativně, čímž ničí zvědavost a lásku k vědění. Možná i proto, že...
Vzdělání Děti Rozhovor
9. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Možná ohniska příští krize, podzim na trzích a rady od Buffetta

Kdy přijde další finanční krize? Tato otázka se na trzích pravidelně opakuje. Že nakonec přijde, je jasné, aktuální...
Finanční krize Dluhová krize Ekonomické a politické hrozby
8. 9. 2019 16:00

Úspěch na trhu práce zítřka? Škola musí učit flexibilitě, zdůrazňuje Kupka

České školství ve stále menší míře zvládá připravovat studenty na potřeby firem, sladit nabídku s poptávkou v tomto...
Vzdělání Pracovní trh Rozhovor
5. 9. 2019 18:00

10 průlomových technologií současnosti

Technologie budou hrát v řešení problémů světa zásadní roli, ať jde o klimatickou změnu, nebo třeba příjmovou...
Technologie Informační technologie Světová ekonomika
3. 9. 2019 15:00

Kvalita školství není přímo úměrná množství peněz. Bez nich to ale ne(pů)jde, říká ekonom

České školství je dlouhodobě podfinancované, což potvrzuje i srovnání se zeměmi s nejúspěšnějšími vzdělávacími...
Česká republika Vzdělání Rozpočet
2. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Zaostřeno na emisní povolenky, dolarové milionáře a kapesné amerického prezidenta

Kdysi nepopulární emisní povolenky se staly jednou z nejlepších investic na světě. Jak tento netradiční nástroj...
Emisní povolenky Energetika ČEZ
31. 8. 2019 18:00

Dva ekonomové optimisticky o robotizaci

Robotizace smaže z trhu práce řadu pracovních pozic, nová místa ale během související přeměny ekonomiky budou vznikat...
Ekonomické a politické hrozby Technologie Pracovní trh
29. 8. 2019 15:00

Co z vás (u)dělá dobrého šéfa?

Příruček a návodů na to, jak vést pracovní týmy, je více než poliček ve vaší knihovně. A proto přijměte pár poznámek...
Management Byznys a podnikání Mezilidské a pracovní vztahy
28. 8. 2019 18:00

Anketa: Na co se letos na podzim (ne)těšit na trzích?

Letošní podzim podle všeho nudný nebude. Chystá se (tvrdý) brexit, ECB připravuje nová opatření na podporu ekonomiky...
Světové akcie Ján Hájek Petr Koblic
27. 8. 2019 12:00

Petr Sklenář (J&T Banka): Evropa (nejen) technologicky zaspala a dále ztrácí, i tak se tu ale bude žít dobře

Těžiště inovací a technologického rozvoje se po století páry postupně přesunulo do USA a také do (jiho)východní Asie....
Evropa Evropská ekonomika Inovace
26. 8. 2019 12:00

Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z

Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je...
Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Úrokové sazby