Halver (Baader Bank): Euroslátanina bude dál ovlivňovat německé akcie

Letos budou v Německu v kurzu akcie rozvodných společností. Ty totiž nabízejí jistotu klidného přístavu – a zajímavé dividendy jako bonus. Naopak vyhnout by se investoři měli bankám. Tak alespoň situaci vidí investiční expert německé Baader Bank Robert Halver. Jak dále v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web řekl, mezi jeho favority pro letošní rok patří i dluhopisy a americké akcie, které budou těžit ze státního "dopingu".
Řekněme, že v roce 2011 dojde k očekávanému zpomalení německé ekonomiky. Do jaké míry to podle vás ovlivní německé akciové trhy?
Robert Halver (RH): Pokud ekonomika země roste, pohání to i obchod s cennými papíry. V době růstu totiž investoři mají už tradičně o akcie větší zájem. Očekávané zpomalení by tak nemělo obchod s cennými papíry nijak výrazně ovlivnit. I přes jisté zpomalení by totiž měl být stále zajištěn udržitelný hospodářský růst. Navíc v současné době dochází k něčemu, co se označuje jako zvýšená rotace průmyslu. A to také aktivitu na burzách stimuluje.
Které faktory a události budou dále ovlivňovat německé akciové trhy v roce 2011?
RH: První z nich je určitě krize eura, ze které bychom si měli vzít ponaučení. Naším hlavním cílem by mělo být nahradit evropskou slátaninu narůstající integritou. Zásadní pak také bude pokračující hospodářské oživení v Německu. A to přesto, že nebude tak dynamické jako v roce 2010. No a kromě toho se musíme připravit i na masivní příliv likvidity a inflace, který budou živit centrální banky, a to včetně té evropské. To vše bude ovlivňovat náladu investorů.
v Německu by se mělo dařit sektorům automobilů, strojírenství a chemie, dále středním firmám a dividendovým titulům
Vycházejme z podmínek na začátku roku: které sektory by měly být letos v Německu v kurzu?
RH: Těch může být celá řada. Tradičně bude zájem o automobilový průmysl, chemický průmysl a o strojírenství. Úspěchy však může hlásit například i M-DAX, který odráží vývoj kurzu akcií středně velkých německých nebo převážně v Německu působících podniků. Zapomínat nesmíme ani na dividendové tituly ze sektoru rozvodných společností (utilities) a telekomunikací. Jejich pozice zůstávají silné. A do budoucna podle mě nabízejí jistý kurzový potenciál. Navíc mohou investorům zajistit až 7procentní dividendu. A to je mnohem více, než kolik nabízejí například státní dluhopisy prosperujících zemí. Přitom platí, že ani výnosy z dluhopisů nejsou bez rizika. Existují totiž obavy z nedostatku bonity a z rostoucích inflačních tlaků.
A kterým německým titulům by se naopak podle vás měli investoři letos vyhnout a proč?
mezi nejrizikovější sektory v Německu i jinde v Evropě budou jistě patřit banky, kterým neprospívá zjitřená situace v eurozóně
RH: Není jistě žádným tajemstvím, že kvůli nedořešené krizi eura – a souvisejícím problémům se státními dluhopisy – se dostaly pod trvalý tlak banky. A kvůli tomu a něčemu, čemu se lidově říká bilanční kosmetika, je velmi těžké dopředu předvídat vývoj právě u akcií bank.
Jaký je váš černý kůň – jinými slovy, které investice by v roce 2011 mohly překvapit?
vedle dividendových titulů favorizuji sektor rozvodných společností, dále státní dluhopisy a americké akcie
RH: Já jsem velký fanoušek dividendových akcií. Zejména těch z rozvodných společností, které jsou vedle své návratnosti považovány také za jakýsi klidný přístav na rozbouřeném moři. Za dobré nástroje považuji také státní dluhopisy. No a kromě toho jsou mým favoritem americké akcie. A to proto, že je americká ekonomika teď nadopovaná novým dluhem a měnovou politikou.
Autorkami textu jsou Stephanie Viktoria Schmitt a Barbora Kreuzerová, GlobeReporter.org.