Buffettova investiční desítka na rok 2011

Zázrak z Omahy si neláme hlavu s volatilitou na trzích. Jeho strategie je dlouhodobá. Desítka akcií je součástí portfolia Buffettova fondu Berkshire Hathaway. A Warren jim z dlouhodobého hlediska věří.
1. American Express
Firma těží z menší míry nesplácených úvěrů klientů. Navíc je AmEx oblíbený mezi bohatšími, kterých přibývá především v mladých ekonomikách.
2. Bank of America
Hned tak se neradujte. Kromě pátečních výsledků banka investorům přidělává vrásky i jinak. Nikdo třeba neví, zda náhodou nejsou pravdivé spekulace o tom, že právě ona je tou velkou bankou, která podle WikiLeaks nemá čistý štít. Když jde o "nepořádek" na hypotéčním trhu, Bank of America přijde na přetřes mezi prvními. No uvidíme.
3. Bank of New York Mellon
Jedna z nejstarších amerických bank a jedna z nejnovějších, pokud jde o Warrenovo portfolio. Byznys model uchránil firmu od nejhorších dopadů krize, kdy ztratila "pouze" zhruba 30 % z ceny akcií.
4. Gannett
Buffett výrazně snížil svůj podíl. Ale firma může být černým koněm portfolia - obchoduje se na 6násobku očekávaného zisku. Největší vydavatel novin s aktivitami ve všech typech médií se musí vypořádat s řadou novinek a trendů.
5. General Electric
Konglomerát se vrací na výsluní. Výsledky překonaly odhady analytiků. Mluví se o možném zpětném odkupu akcií. Firma se dál soustředí především na růstové oblasti, jako jsou energetika, alternativní energie, motory a zdravotnický materiál.
6. Kraft Foods
Hlavní Warrenova potravinářská sázka. Zajímavá je dividenda (3,8% výnos) a stále i ocenění (P/E zhruba 14). Po "drahé" akvizici firmy Cadbury Buffett snížil svůj podíl ve firmě. Ale věří, že by se akcie mohly vrátit nad 35 dolarů.
7. Moody's
Jedna z největších nejistot v Buffettově růstové desítce. Poměr rizika k možnému zisku je u akcií ratingové agentury poměrně nevýhodný. Navíc Buffettovo "přátelství" s agenturou vyvolává kritiku ohledně "morálnosti" investice.
8. Procter & Gamble
Skoro šok v růstovém portfoliu. Vždyť právě akcie P&G jsou symbolem stálosti ceny a defenzivního charakteru. P/E okolo 15 je zhruba tam, kde má být, a tak investoři zřejmě mají chápat Warrenovu sázku jako víru v růst zisků, a samozřejmě dividendy.
9. United Parcel Service
Že nevíte, čím se firma zabývá? A co zkratka UPS - lepší? Přepravní společnost dává velice dobré odhady na hospodaření v příštích letech.
10. Wells Fargo
Výsledky žádná sláva, co si budeme povídat. Bance se dlouho říkalo "Buffettova nejoblíbenější". Jakmile regulace povolí, měla by být banka jednou z prvních, které výrazně zvýší dividendu. I proto na ní možná Buffett tak trvá.
Zdroj: thestreet.com