Buffettova investiční desítka na rok 2011
|

Buffettova investiční desítka na rok 2011

Zázrak z Omahy si neláme hlavu s volatilitou na trzích. Jeho strategie je dlouhodobá. Desítka akcií je součástí portfolia Buffettova fondu Berkshire Hathaway. A Warren jim z dlouhodobého hlediska věří.

Světové akcie

1. American Express

Firma těží z menší míry nesplácených úvěrů klientů. Navíc je AmEx oblíbený mezi bohatšími, kterých přibývá především v mladých ekonomikách.

1 American Express

2. Bank of America

Hned tak se neradujte. Kromě pátečních výsledků banka investorům přidělává vrásky i jinak. Nikdo třeba neví, zda náhodou nejsou pravdivé spekulace o tom, že právě ona je tou velkou bankou, která podle WikiLeaks nemá čistý štít. Když jde o "nepořádek" na hypotéčním trhu, Bank of America přijde na přetřes mezi prvními. No uvidíme.

2 Bank of America

3. Bank of New York Mellon

Jedna z nejstarších amerických bank a jedna z nejnovějších, pokud jde o Warrenovo portfolio. Byznys model uchránil firmu od nejhorších dopadů krize, kdy ztratila "pouze" zhruba 30 % z ceny akcií.

3 Bank of New York Mellon

4. Gannett

Buffett výrazně snížil svůj podíl. Ale firma může být černým koněm portfolia - obchoduje se na 6násobku očekávaného zisku. Největší vydavatel novin s aktivitami ve všech typech médií se musí vypořádat s řadou novinek a trendů.

4 Gannett

5. General Electric

Konglomerát se vrací na výsluní. Výsledky překonaly odhady analytiků. Mluví se o možném zpětném odkupu akcií. Firma se dál soustředí především na růstové oblasti, jako jsou energetika, alternativní energie, motory a zdravotnický materiál.

5 General Electric

6. Kraft Foods

Hlavní Warrenova potravinářská sázka. Zajímavá je dividenda (3,8% výnos) a stále i ocenění (P/E zhruba 14). Po "drahé" akvizici firmy Cadbury Buffett snížil svůj podíl ve firmě. Ale věří, že by se akcie mohly vrátit nad 35 dolarů.

6 Kraft Foods

7. Moody's

Jedna z největších nejistot v Buffettově růstové desítce. Poměr rizika k možnému zisku je u akcií ratingové agentury poměrně nevýhodný. Navíc Buffettovo "přátelství" s agenturou vyvolává kritiku ohledně "morálnosti" investice.

7 Moody's

8. Procter & Gamble

Skoro šok v růstovém portfoliu. Vždyť právě akcie P&G jsou symbolem stálosti ceny a defenzivního charakteru. P/E okolo 15 je zhruba tam, kde má být, a tak investoři zřejmě mají chápat Warrenovu sázku jako víru v růst zisků, a samozřejmě dividendy.

8 Procter & Gamble

9. United Parcel Service

Že nevíte, čím se firma zabývá? A co zkratka UPS - lepší? Přepravní společnost dává velice dobré odhady na hospodaření v příštích letech.

9 United Parcel Service

10. Wells Fargo

Výsledky žádná sláva, co si budeme povídat. Bance se dlouho říkalo "Buffettova nejoblíbenější". Jakmile regulace povolí, měla by být banka jednou z prvních, které výrazně zvýší dividendu. I proto na ní možná Buffett tak trvá.

10 Wells Fargo
Zdroj: thestreet.com