Erste Group odepisuje dluhy PIIGS. Za 3. kvartál čekejte ztrátu, na dividendu zapomeňte
|

Erste Group odepisuje dluhy PIIGS. Za 3. kvartál čekejte ztrátu, na dividendu zapomeňte

Erste Group přijímá mimořádná opatření s omezeným dopadem na základní kapitál a podstatně snižuje své obligo v jižní Evropě. Kvůli neřešenému státnímu dluhu v eurozóně a s ním spojené nejistotě přijalo vedení Erste Group řadu jednorázových opatření, která budou mít dopad na výsledky za třetí čtvrtletí 2011.

Banky Erste Group Bank PIIGS Dluhová krize

Jedná se o následující rozhodnutí (uvedené údaje jsou po zdanění):

  • Redukce obliga vůči Řecku, Portugalsku, Španělsku, Irsku a Itálii z 1,9 mld. eur (ke konci roku 2010) na 0,6 mld. eur (k 30. září 2011). Kombinované obligo vůči Řecku a Portugalsku se snížilo na zhruba 10 mil. eur.

  • Přecenění CDS portfolia (prodaná úvěrová pojištění) na aktuální tržní hodnotu. Dopad je 180 mil. eur.

  • Rumunsko: částečný odpis firemní hodnoty BCR ve výši 627 mil. eur z důvodu nečekaně pomalého zotavování ekonomiky.

  • Maďarsko: úplný odpis firemní hodnoty EBH (312 mil. eur) a vytvoření dodatečných rezerv a opravných položek k úvěrům a pohledávkám (450 mil. eur) kvůli obavám z politického a ekonomického vývoje. Náklady budou 762 mil. eur.

Erste - mimořádná opatření kvůli PIIGS a nejistému ekonomickému výhledu

Tyto kroky budou mít následující dopady:

  • čistá ztráta za prvních devět měsíců 2011 ve výši zhruba 920-970 mil. eur (před zohledněním mimořádných zatížení by čistý zisk dosáhl kolem 700 mil. eur).

  • V roce 2011 očekává Erste Group čistou ztrátu ve výši přibližně 700-800 mil. eur (před zohledněním mimořádných zatížení by čistý zisk dosáhl téměř 850-950 mil. eur).

  • Ukazatel kapitálové přiměřenosti Core Tier 1 zůstane oproti konci roku 2010 nezměněn (přibližně 9,2 %). Od roku 2008 zvýšila Erste Group základní kapitál o 60 % na 11,2 mld. eur, takže má silnou pozici pro všechny možné scénáře vývoje ekonomiky.

  • Erste Group odloží předčasné splacení státního podílu podílového kapitálu (1,2 mld. eur) nejméně o rok, navrhne však valné hromadě řádně platit úroky z podílového kapitálu.

  • Představenstvo Erste Group navrhne valné hromadě nevyplatit za obchodní rok 2011 dividendu. "Během posledních týdnů jsme přestali doufat, že se brzy dočkáme řešení vládní dluhové krize v Evropě. Přepokládáme, že to bude mít další důsledky pro reálnou ekonomiku a ovlivní náš region, byť dopady budou méně dramatické.*

Přijali jsme proto radikální účetní opatření v rozvaze, abychom připravili Erste Group na další období nejistoty," oznámil Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group, po jednání představenstva 10. října 2011. "Přijatá opatření promění náš zisk za první tři čtvrtletí tohoto roku ve výši zhruba 700 mil. eur ve ztrátu. Všechny kroky, které jsme podnikli, jsou jednorázové a připraví bankovní skupinu na možnou horší budoucnost.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti a silná likvidita, faktory, které jsou v těchto dobách stěžejní, zůstanou nedotčeny. Díky silnému provoznímu zisku zůstane ukazatel kapitálové přiměřenosti na konci tohoto roku stejný jako na konci roku minulého," uzavřel Treichl.

Výhled

Provozní zisk Erste Group bude i v roce 2011 velmi silný a měl by vykompenzovat negativní dopady zmíněných mimořádných zatížení na regulační vlastní kapitál. Očekává se proto, že ukazatel kapitálové přiměřenosti Core Tier 1 (vztaženo na celkové riziko) zůstane s přibližně 9,2 % oproti konci roku 2010 beze změny. V roce 2012 a v následujících letech bude provozní vývoj Erste Group hlavním zdrojem opatřování kapitálu.

Akcie Erste v reakci na informace hned v úvodu týdne ztrácejí okolo 8 %.

Aktuální vývoj akcií Erste Group sledujte zde

Zdroj: Erste Group Bank