Akcie: Australské banky jsou v době krize zajímavou alternativou
|

Akcie: Australské banky jsou v době krize zajímavou alternativou

Výrazný vzestup nákladů na pojištění proti defaultu australských bank je v rozporu s relativně dobrou výkonností akcií tamního bankovního sektoru. Ceny CDS na australské banky rostou od srpna a jsou již dražší než u amerických, německých a kanadských finančních institucí.

Banky CDS Austrálie
Australská burza

Australské banky jsou částečně závislé na financování ze zahraničí, přestože se snaží tento poměr stále snižovat. Austrálie tak není imunní vůči možnému zamrznutí mezibankovního trhu.

Evropské banky stále pod tlakem. Hrozí riziko zamrznutí trhu

Současný růst cen CDS jen potvrzuje všeobecný strach o světový bankovní systém. Situaci vyhrocuje nejistota ohledně osudu evropských státních dluhopisů.

Menší dluhy

Celkové zadlužení Austrálie je však ve srovnání s ostatními vyspělými ekonomikami relativně nízké, tamní banky mají jen nízkou expozici v Evropě a bankovní systém je silně regulovaný. Australská centrální banka nezaznamenala nárůst likviditních potřeb bank ani změny v rezervách, které u ní komerční banky mají uloženy.

Guy Debelle z australské centrální banky (Reserve Bank of Australia) nedávno uvedl, že je banka připravena tamnímu finančnímu sektoru pomoci australskými dolary. "Pokud bychom zaznamenali ztížený přístup k americkým peněžním trhům, bylo by to v krajním případě řešeno dodáním likvidity v australských dolarech."

Debelle se domnívá, že za výkyvem v cenách CDS stojí technické faktory, protože australský trh je poměrně mělký - obchoduje se tu při menších objemech.

Miliardy ve vzduchu: Takhle si banky posílají peníze během krize Akcioví investoři jsou ohledně australských bank optimističtí, i když finanční domy v blízké době pravděpodobně nečeká růst objemu úvěrů. Australští spotřebitelé jsou zdrženliví.

Akcie australských finančních institucí rozhodně neklesaly v takové míře jako banky na ostatních trzích. Bankovní sektor dokonce vykazuje lepší výkonnost než australský akciový trh (XJO) jako celek.

Australské banky vyplácejí slušné dividendy a mohou se pochlubit stabilním růstem zisků, což z nich dělá zajímavou alternativu pro akciové investory na dnešních volatilních trzích.

Výsledková sezóna australských bank začíná 27. října, kdy oznámí výsledky National Australia Bank (NABZY), následují Westpac Banking (2. listopadu, WBK), Australia & New Zealand Banking Group (3. listopadu, ANZBY) a Commonwealth Bank (15. listopadu). Analytici očekávají v průměru 2,1% mezičtvrtletní nárůst zisku.

Australské akcie a akcie bank
Zdroj: Marketwatch.com