Evropské banky se chystají na krizi. Připravují zeštíhlení
|

Evropské banky se chystají na krizi. Připravují zeštíhlení

Některé z evropských bank se skrytě připravují k navýšení svého kapitálu vysoko nad hranici, která byla dohodnuta vládami. Znamená to také, že se zbaví některých svých částí rychleji, než se plánovalo. Důvodem jsou obavy, že dohoda o záchraně zadlužených zemí eurozóny nebude dostatečná a nezabrání pokračujícím turbulencím na trzích.

Ekonomika Evropské banky EFSF
Banky

Na veřejnosti se potřeba dalšího kapitálu popírá; několik čelních představitelů bank ovšem naznačilo, že budou banky potřebovat více než dohodnutých 9 % Tier 1 kapitálu. Evropské vedení přitom oficiálně odhaduje potřebu zvýšení kapitálu na 106 miliard eur.

V rozhovoru pro IFR ovšem někteří zástupci vedení bank uvedli, že Tier 1 poměr bude zřejmě muset dosáhnout až 15 %.

Člen výkonného vedení jedné z bank uvedl: "S poměrem menším než 15 % nemá žádná z bank příliš vysoký kapitál. Na veřejnosti říkáme, že ho nepotřebujeme, poměry Tier 1 kapitálu však musíme zvýšit, i kdyby to znamenalo omezení půjček. V systému se stále nachází příliš mnoho dluhu, a pokud by některá banka padla, důsledky by byly velice bolestivé pro jakoukoli zemi. Celé odvětví se tak musí změnit a my se musíme zmenšit. Nelze se tomu vyhnout."

Podle dohody dosažené minulý týden v Bruselu mají banky čas získat kapitál ze soukromého sektoru do června 2012. Několik z nich varovalo, že se v rámci snah o dosažení požadované úrovně kapitálu mohou pokusit o zmenšení svých rozvah - prodejem aktiv či přirozeným snižováním jejich hodnoty. Tento krok by vyústil v menší objem poskytnutých úvěrů a mohl by vyvolat další úvěrovou krizi a poškodit oživení.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz

Zdroj: International Financing Review