Akcie: Čeká nás postranní trend?
|

Akcie: Čeká nás postranní trend?

V poslední době od analytiků často slýchávám, že se dostáváme do fáze tzv. postranního trendu, někdy též nazývaného jako trend horizontální. Dle definice jde o trend s vyrovnanou nabídkou a poptávkou - zjednodušeně řečeno dochází ke kombinaci sil pro vzestup a pokles trhu, které se navzájem vyvažují, čímž se vyruší. Je možné, že se trhy do takového trendu v nejbližší době skutečně dostanou?

Světové akcie
Americké akcie

Dle mého názoru je to velmi pravděpodobné, neboť ekonomická situace a neustálá nejistota kolem dluhové krize v eurozóně výrazně omezuje potenciální růst akcií, které stojí na silném fundamentu a jsou vůči trhu podhodnocené.

Důvody pro pokles?

Proti výraznějšímu růstu v nejbližší době hovoří též fakt, že akciové trhy za říjen vzrostly v důsledku pozitivních očekávání ohledně konečného řešení dluhové krize zhruba o 14 %, a tak již vyčerpaly značný růstový potenciál do konce tohoto roku a je otázkou, zda se kromě postranního trendu neobjeví spouštěcí mechanismus pro pokles trhů.

Jedním z takových spouštěcích mechanismů by mohlo být snížení ratingu Francie. Pokud by k "šokům" podobného rázu nedošlo, lze do konce roku očekávat spíše postranní trend bez impulzů k výraznému posílení trhu.

Pro tento typ trhu se jako vhodná investice jeví různé druhy diskontních a bonusových certifikátů, které investorům zajistí určitý výnos, přestože trhy mírně ztrácejí. Pokud by se vývoj kolem dluhové krize zhoršoval, bylo by vhodné zajistit své portfolio prostřednictvím tzv. short ETF nebo vhodným certifikátem zaměřeným na pokles akciových indexů.

Akcie: 7 důvodů k opatrnému optimismu