Rok 2011: Medvěd nesežral USA, jinak skoro všechny
|

Rok 2011: Medvěd nesežral USA, jinak skoro všechny

Hned na počátku je potřeba říci, že pro dlouhodobého investora to opět nebyl jednoduchý rok, naopak spekulanti si přišli na své. Události jako japonské tsunami, snížení ratingu USA ze strany S&P a evergreen v podobě dluhové krize v eurozóně totiž poskytovaly dostatek příležitostí k využití výrazných výkyvů finančních trhů.

Investice Světové akcie
NYSE

Při pohledu na výsledky jednotlivých druhů aktiv v roce 2011, mezi nimiž zjevně převládá červená barva, si jistě nelze nevšimnout jedné teritoriálně laděné výjimky, jež představují americké trhy. Jak hlavní akciové indexy (Dow Jones a S&P 500), tak především ceny vládních dluhopisů končí rok v kladných hodnotách.

Vše odráží fakt, který mimo jiné dobře dokumentovala i ve čtvrtek zveřejněná makroekonomická data v USA, že navzdory přetrvávajícím problémům na trhu nemovitostí a všem negativní externím vlivům se americké ekonomice vcelku dařilo a růst v průběhu roku dokonce akceleroval.

V případě Evropy byl přitom vývoj přesně opačný, a tak s výjimkou některých evropských vládních dluhopisů končí rok 2011 většina trhů ve ztrátě.

Pro českého investora mají přitom zisky amerických trhů o to příjemnější nádech v tom, že se koruně letos oproti hlavním světovým měnám vesměs nedařilo. Konkrétně vůči americkému dolaru koruna ztratila více než 6 %. Koruna ovšem například ztratila 5 % i vůči britské libře, takže ten, kdo například na počátku tohoto roku dostal bláznivý nápad koupit si britské vládní dluhopisy, může být rovněž spokojený.

Rok 2012 bude z investičně-spekulativního pohledu zcela jistě jiný, byť nepochybně také velmi napínavý. A tak vám v něm přejeme hodně finančních úspěchů, neboť ,jak praví klasik, o peníze jde až v první řadě!

Kam investovat v roce 2012