Týden na komoditním trhu: Zlato roste, stříbro více, obiloviny vracejí zisky
|

Týden na komoditním trhu: Zlato roste, stříbro více, obiloviny vracejí zisky

Komodity pokračovaly v růstu díky silné globální poptávce a klesajícímu stavu zásob. Fundamentální ekonomická data pokračují v podpoře globálního ekonomického oživení, zatímco titulky novin plní zprávy o rostoucí inflaci, zejména v segmentu potravin a energií. Pokračující politické napětí v regionu Středního východu a Severní Afriky plní přední stránky novin taktéž a rostoucí ceny základních potravin podporují růst zemědělského sektoru. Jestřábí komentáře Evropské centrální banky ohledně rostoucí inflace pomohly oslabit dolar proti euru.

Komodity Ropa Zlato Stříbro
Týdenní vývoj cen komodit 14. - 18. 2. 2011

Index Reuters Jefferies CRB zaznamenal za celý týden mírný nárůst, přičemž jednotlivé sektory vykazovaly různé výkonnosti. Největší nárůst si jako obvykle připsaly bavlna a káva. Drahé kovy předvedly silný růst, zlato a stříbro dokázaly zvrátit výprodej z počátku roku 2011, platina a paládium pokračovaly v růstu díky silné poptávce z automobilového průmyslu.

Stříbro překonalo výkonností zlato Zlato pokračovalo v růstu z konce ledna, zároveň s přestávkou v nepokojích v Severní Africe. Silná fyzická poptávka vyvážila mírné uzavírání pozic na zlatých ETF, které od prosincového maxima poklesly o 4,5 %. Stříbro však za poslední týdny během nepokojů v Severní Africe překonalo zlato o 12 %. Investoři kupují stříbrné mince a ohrožují zásoby tohoto kovu.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Klíčovou otázku pro příští měsíce představuje výše inflace a s ní spojený postup centrálních bank, resp. to, zda centrální banky rozvinutých zemí budou schopny včas šlápnout na brzdu a zmírnit ekonomické oživení. Trh navíc již do cen zapracoval zvýšení sazeb v Evropě, Anglii a USA během druhé poloviny roku 2011. Zda to bude v souladu s křehkým ekonomickém oživením, zůstává otázkou. Trh se nyní obává toho, že pokud centrální banky tento boj nezvládnou, drahé kovy mají před sebou prostor pro cenový růst.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zlato prolomilo hranici 1 370 USD a obchoduje se okolo 1 400 dolarů. Má před sebou vytvoření trojitého vrcholu mezi cenami 1 424 a 1 430 USD. Stříbro mezitím prolomilo prosincová maxima a přiblížilo se 30letým maximům těsně pod úrovní 32 dolarů za unci. Ještě před rokem byste za unci zlata pořídili 70 uncí stříbra, nyní tento poměr klesl na 43,50, nejníže za 13 let.

Obavy z nedostačující nabídky podporují růst cen energií

Ropa Brent se utrhla od WTI

Globální poptávka po energiích i nadále podporuje cenu ropy Brent, která setrvává nad úrovní 100 dolarů, přičemž se nadále rozevírají nůžky mezi cenou ropy WTI, která se díky dostatečnému množství v Cushingu propadla pod 90 USD. V nejbližším období budou cenu ropy ovlivňovat a podporovat nepokoje na Blízkém východě a v Severní Africe, zdravá poptávka po ropě z Asie a zvýšená poptávka po ropných destilátech, jako je diesel.

Rostoucí protesty v Bahrajnu a Libyi zvyšují obavy z přerušení dodávek ropy právě ze zemí, které v této oblasti ropu produkují. To by mohlo znamenat nebezpečnou situaci z pohledu globálního stavu poptávky a nabídky, navíc OPEC drží většinu dodatečných kapacit.

Spekulativní dlouhé pozice u ropy WTI zůstávají nadále blízko svých maxim a pokračující přesun prostředků z ostatních světových benchmarků by mohl spustit uzavírání těchto pozic a další rozšíření spreadu. Proto nikomu nedoporučujeme obchodovat spread mezi ropou WTI a Brent, protože došlo k porušení jejich vzájemné vazby.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Bavlna prolomila cenu dvou dolarů za libru Extrémní volatilita na ceně bavlny pokračuje, přičemž minulý týden cena dosáhla překvapující úrovně dvou dolarů za libru, poprvé v historii. Nízká nabídka spolu se silnou globální poptávkou žene ceny vzhůru a přádelny nestíhají zajišťovat potřebnou nabídku. Během roku 2011 by se produkce měla zvednout, protože farmáři reagovali na rostoucí cenu zvýšením osevních ploch. To by mělo pomoci zvýšit v nadcházejících měsících světové zásoby. Tato situace se také odráží ve forwardových cenách. Kontrakt s prosincovým dodáním se obchoduje 70 centů pod aktuální spotovou cenou. Výběr zisků na zrninách Poté, co sojové boby, pšenice a rýže dosáhly v předminulém týdnu nových maxim, došlo v minulém týdnu ke korekci, protože vysoké ceny snížily poptávku. Produkce sojových bobů v Brazílii, druhém největším světovém producentovi, nejspíše překoná loňskou rekordní úrodu díky vydatným dešťům. Cenu pšenice by nadále měly podporovat občanské nepokoje a sucho na severu Číny, které ohrožuje zimní produkci.

Co nám říkají forwardové ceny?

Pasivní investice do ETF fondů nebo komoditních fondů (např. GSCI nebo DJ-UBS) často nepřinesou výnos, který investoři očekávají, a to kvůli rozdílu mezi reportovanou měsíční spotovou výkonností a forwardovými cenami. Výše zmíněné typy investic často investují do aktuálního spotového future kontraktu na daný měsíc a při vypršení ho musejí přerolovat do kontraktu na měsíc následující. To je vystavuje riziku sklonu forwardové křivky. Pokud je následující cena nižší, znamená to připsání pozitivního výnosu z rolovaní, a naopak v případě pozitivního sklonu.

Rozdíl mezi forwardovou a spotovou cenou komodit

Graf ukazuje rozdíl mezi spotovou cenou a jednoročním forwardem. Většina soft komodit, které za sebou v uplynulých šesti měsících mají silný růst, má kladný výnos z rolovaní kontraktů, protože forwardová cena je nižší než spotová.

To se děje primárně díky napjaté situaci na straně nabídky, která udržuje spotové ceny na vyšší úrovni. Na opačném konci je ropa WTI a zemní plyn. Forwardové ceny obou komodit se obchodují výše, což může umazat potenciální zisky z držby dlouhých pozic.