Burzovní kalendář 7. 3. - 11. 3. 2011
|

Burzovní kalendář 7. 3. - 11. 3. 2011

Jak oslaví býci ve středu své druhé narozeniny? O tom rozhodnou ceny ropy a geopolitický vývoj v severní Africe a na Blízkém východě. Makrokalendář bude na vyspělých trzích intenzivnější především v závěru týdne a pražská burza bude bez vlastních kurzotvorných zpráv nejspíš sledovat vývoj na mohutnějších rozvíjejících se trzích.

Wall Street

Americké akcie prožily v minulém týdnu velmi kolísavé obchodování, které nakonec skončilo lehce nad nulou (S&P 500 +0,1 %). Býci dokázali s podporou pozitivních makrozpráv porazit medvědy, kteří poukazovali na negativní vliv růstu cen ropy na ekonomiku.

"Stále je to bitva negativního geopolitického prostředí s velmi silnými ekonomickými fundamenty," charakterizoval pro agenturu Bloomberg vývoj na trzích Benjamin Pace, portfoliomanažer z Deutsche Bank Private Wealth Management.

Bitva bude nejspíš pokračovat i příští týden a hlavní pozornost se bude upírat k ceně ropy, která se v pátek dostala na 2,5letá maxima (104,3 USD za barel), když za týden přidala skoro 7 %.

Vývoj cen ropy samozřejmě souvisí s dalším vývojem občanské války v Libyi. Dalším místem nepokojů se v pátek může stát Saúdská Arábie, kde se po internetu organizuje velká protivládní manifestace.

Jim O'Neill: Revoluce v arabském světě jsou velkou investiční příležitostí

V týdnu také investoři sfouknou dvě svíčky na "býčím dortu", protože právě 10. března 2009 začal silný býčí trh, který trvá dodnes a investorům přinesl již více než 80procentní zhodnocení amerických akcií (S&P 500) a více než 120procentní zhodnocení akcií rozvíjejících se trhů (MSCI EM).

Kdo nakupuje americké dluhopisy a akcie?

"Ekonomika prochází dramatickou změnou a akciový trh na to náležitě reaguje," poznamenal k výročí dvouletého býčího trhu Richard Bernstein, ředitel investiční firmy Richard Bernstein Capital Management.

O tom, zda býci oslaví i třetí narozeniny, se však nejspíš bude rozhodovat až v druhé polovině roku, ve které již ekonomika bude muset fungovat bez různých forem fiskálních a monetárních stimulů a investoři se budou muset vypořádat s inflací a růstem úrokových sazeb.

"Zisky firem zůstávají motorem této růstové rally a ropa by je mohla ohrozit až na úrovni 130 USD za barel," poznamenal jeden ze zkušených traderů pro zpravodajskou stanici CNBC.

V novém týdnu budou investoři kromě ropy sledovat především čtvrteční maloobchodní tržby a pateční index důvěry, svůj vliv mohou mí také pravidelné aukce amerických státních dluhopisů.

V samotném závěru americké výsledkové sezóny stojí za pozornost pondělní výsledky technologické společnosti Ciena nebo úterní čísla od výrobce sportovního zboží Nike.

datum událost
7/3-11/3 Výsledková sezóna (Nike, Ciena, Dynegy)
11/3 Maloobchodní tržby
11/3 Index důvěry univerzity v Michiganu

10 investic, které jdou svojí cestou a "kašlou na trh"

Pražská burza

Pražská burza stejně jako její evropské kolegyně v minulém týdnu při rozkolísaném obchodování oslabila (PX -0,7 %).

V rámci výsledkové sezóny se investoři dozvěděli kompletní sadu výsledků od elektrárenské společnosti ČEZ. Výsledek hospodaření se již dostal mezi investory v předchozím týdnu, důležitý tak byl především výhled managementu na celý rok 2011. Ten zklamal, což se promítlo do cen akcií ČEZu, které za týden oslabily o 2,5 %.

Druhou reportující firmou byla sázková společnost Fortuna, která "dodala čísla", která investoři čekali.

Více pozornosti na sebe v týdnu strhly akcie CME (+1,6 %), které reagovaly pozitivně na novinku o navýšení akcionářského podílu Time Warner.

Zisk zaznamenaly i akcie developerské společnosti Orco (+4,5 %), naopak kurzové ztráty měla Erste Group (-3,3 %).

Burzovní kalendář je kromě úterý, kdy se naposledy obchoduje uhelná společnost NWR s nárokem na pololetní dividendu (5,3 Kč) relativně nudný, když opomeneme makroekonomické indikátory jako úterní nezaměstnanost nebo čtvrteční HDP, které se však do vývoje českých akcií příliš nepromítají.

Pražskou burzu, která se stále řadí mezi rozvíjející se trhy, by však mohla ovlivnit čínská makrodata (inflace, průmyslová výroba), která budou zveřejněna v závěru týdne. Ta mohou dát impuls k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, což by mohlo celkově negativně ovlivnit mladé trhy.

datum událost
8/3 Nezaměstnanost
11/3 NWR - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
11/3 HDP za IV. čtvrtletí 2010

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Západoevropské akcie oslabovaly již druhý týden v řadě (DJ Eurostoxx 50 –0,9 %), když za poklesem stála nervozita z růstu cen ropy a určité "vystřízlivění", které přinesla páteční čísla z amerického trhu práce.

Vývoj na vyspělých akciových trzích může ovlivnit pravidelná zpráva ECB, která může zvýšit pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v dubnu. Sazby však již ve čtvrtek může zvednout Bank of England, která má své pravidelné zasedání.

Trhy může navíc ovlivnit páteční summit eurozóny.

Březen na burzách: Zvedání úrokových sazeb, silný růst kolísavosti a další "šílenosti"

datum událost
7/3-11/3 Výsledková sezóna (Deutsche Post, E.On)
7/3 Sentix - index investorské důvěry v eurozóně
10/3 Pravidelná měsíční zpráva ECB
10/2 Bank of England - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb