Banky v ČR: Neohrozil by je ani krach Itálie nebo Řecka
|

Banky v ČR: Neohrozil by je ani krach Itálie nebo Řecka

Pokud české banky nevyplatí mimořádné dividendy, budou schopny přestát recesi i přecenění dluhopisů rizikových zemí eurozóny na nulu.

Banky Česká ekonomika Řecko Itálie Zátěžové testy
Kapitálová přiměřenost českých bank

České banky by vydržely s dostatečnou kapitálovou přiměřeností přežít i mimořádně nepříznivý vývoj ekonomiky v důsledku zahraničního šoku. I kdyby musely ve svém portfoliu přecenit dluhopisy rizikových zemí eurozóny – Irska, Itálie, Portugalska, Řecka a Španělska – na nulu, neklesl by jejich regulatorní kapitál pod minimální požadovanou hranici 8 procent. Vyplývá to z nejnovějších zátěžových testů České národní banky k 31. prosinci 2010.

Situaci bank by nicméně mohla negativně ovlivnit výplata mimořádných dividend, čímž by se snížil jejich nynější kapitálový polštář. Pokud by současně s tím propadla ve druhé polovině letošního roku v důsledku dluhové krize eurozóny ekonomická aktivita, muselo by hned několik bank doplnit kapitál v celkové výši až 28 miliard korun.

Ani to by však podle ČNB neznamenalo pro domácí banky z hlediska velikosti celého sektoru příliš velkou komplikaci. Šlo by totiž pouze o desetinu nynější úrovně regulatorního kapitálu a přibližně 0,8 procenta HDP.

Nárůst špatných úvěrů neskončil

Centrální banka předpokládá, že pokud se ekonomika bude vyvíjet podle její aktuální prognózy, dosáhne podíl špatných úvěrů nefinančních podniků na celkovém objemu vrcholu - kolem 10 procent - na konci letošního roku.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz