Nepříjemnost pro Obamu: Platové nůžky v USA se rozevírají

Jen pár týdnů před listopadovými prezidentskými volbami v USA přišel tamní federální úřad pro demografickou statistiku (U.S. Census Bureau) s údaji, které by mohly ovlivnit předvolební kampaň. Nově zveřejněná data totiž naznačují, že hospodářská politika dosavadního prezidenta a zároveň demokratického kandidáta Backa Obamy selhala. Podle statistického úřadu loni klesl průměrný příjem americké domácnosti o 1,5 %.
Podle zprávy statistického úřadu loni klesl průměrný příjem (medián) americké domácnosti o 1,5 % (na 50 054 z 50 831 dolarů v roce 2010), zatímco mezera mezi příjmy bohatých a chudých lidí se rozšířila na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Míra chudoby zůstala na rekordní výši za uplynulá dvě desetiletí – 15 %, tedy 46,2 milionu lidí.
Průměrný příjem klesl 80 % těch, kteří si vydělávají, zatímco pouze jedné pětině vzrostl. "Přínos z ekonomického růstu v roce 2011 byl poměrně nerovnoměrně rozdělen, neboť příjem domácností klesl uprostřed sledované skupiny a stoupl na její špičce," komentoval údaje pro agenturu Bloomberg Robert Greenstein, prezident washingtonského Střediska pro rozpočtové a politické priority (Center on Budget and Policy Priorities).
Přestože si každý z prezidentských kandidátů – Obama i republikán Mitt Romney – může z údajů statického úřadu vytáhnout své argumenty pro to, že by měl být zvolen právě on, a nikoli soupeř, přece jen data vyznívají hůře pro demokratického uchazeče. "Romney zajisté prohlásí: ‚Jde o další důkaz, že Obama selhal,‘" domnívá se Steve Jarding z Kennedy School of Government při Harvardově univerzitě.
Na druhou stranu i Obama, který v předvolební kampani slibuje spravedlivější ekonomiku a vyšší daně pro bohaté, nalezne v nové statistice dobré zprávy.