Evropské akcie jsou atraktivní. Firmy mají hotovost a mohou zvýšit dividendy
|

Evropské akcie jsou atraktivní. Firmy mají hotovost a mohou zvýšit dividendy

Evropa, to nejsou jen problémové země eurozóny. Jejich krize má od loňska silný vliv na vnímání rizikovosti investic na starém kontinentu, ale význam jejich ekonomik v rámci celé Evropy bývá někdy přeceňován. 40 procent HDP Evropy totiž tvoří Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Německo a Spojené království. HDP Řecka, Portugalska, Španělska, Itálie a Irska odpovídá 25 procentům.

Eurozóna Evropa Světové akcie Dividendy
Evropské akcie

Nerovnováha je jasně patrná na trhu se státnímu dluhopisy, kde se sotva co může rovnat s německými „bundy“. Akcie se ovšem chovají jinak.

Pokles eura podpořil export

Kvůli krizi evropských dluhů se propadlo euro. A to pomohlo exportérům v evropských zemích. Navíc vzrostly i zisky na akcii u firem, které mají silnou expozici mimo Evropu.

Hrozba visící nad eurozónou: PIIGS & spol.

Nákupem evropských akcií tak investoři nesázejí jen na evropský růst, ale i na podíl na světovém hospodářském oživení. Zhruba 40 procent tržeb velkých evropských společností proudí na jejich účty z jiných kontinentů. Z vyspělých regionů je to právě Evropa, která má největší expozici na „horkých“ mladých trzích.

Vidíme zhruba 60 evropských firem, které jsou jedničkami ve svém oboru. Nejde jen o německé automobilky a francouzské a italské luxusní značky, ale i těžaře, banky a další.

Levné evropské akcie

Evropské akcie jsou ve srovnání s jinými typy aktiv levné, ať jde o evropské dluhopisy, nebo například japonské a americké akcie. Poměr cen akcií k zisku na akcii (P/E) je v Evropě zhruba 11 (ve Spojeném království 10), zatímco v Japonsku 14 a v Americe 13.

Nízké úrovně ocenění nejsou způsobeny špatným výhledem růstu. Evropské akcie jsou zkrátka podhodnocené. Řada evropských firem má kromě slušných zisků také velké zásoby hotovosti. Ta může být použita na redukci dluhu, zvýšení dividend, případně ke zpětným odkupům akcií. Firmy navíc zlepšují své vlastní odhady hospodaření. Býčí signál jako řemen.

Podle našeho názoru vzrostou zisky evropských firem v roce 2011 souhrnně o 14,8 procenta. Meziročně půjde sice o zpomalení růstu, ale ten byl v roce 2010 ovlivněn nízkou srovnávací základnou z krizového roku 2009.

Vyšší dividendy

Díky vysokému objemu hotovosti v držení evropských firem předpokládáme zvýšení dividend. A to už nyní vnímáme akcie na starém kontinentu jako „mistry světa v dividendách“. V únoru 2011 byly dividendové výnosy v Evropě dvakrát vyšší než v Severní Americe.

Analytici navíc předpokládají dvojciferný růst dividend. Což je v době nízkých úroků velice zajímavé. Řada firem nabízí lepší dividendový výnos, než kolik vynášejí jejich firemní dluhopisy, což je hodně výjimečná situace.