HDP a inflace v roce 2011: Jak ekonomiku ovlivní cena ropy?
|

HDP a inflace v roce 2011: Jak ekonomiku ovlivní cena ropy?

TOAST or BOAST - anglická slovní hříčka z dílny analytiků Morgan Stanley skrývá odpověď na zásadní otázku, jaký vliv budou mít ceny ropy na světovou ekonomiku, potažmo na mezinárodní obchod. Morgan Stanley vypracovala prognózu vývoje ekonomik v jednotlivých zemích. Graf zobrazuje procentuální odchylku od současného odhadu vývoje HDP a inflace z dílny Morgan Stanley.

Ropa HDP Ekonomika Inflace
HDP a inflace v návaznosti na ropu

TOAST = Tough Oil And Soggy Trade

"Drsná ropa a těžkopádný obchod"

  • Cena ropy Brent by se měla dostat na 140 USD za barel a držet se tam delší dobu. Objem světového obchodu by se oproti současným odhadům banky (base) snížil o 5 %.

  • Výsledkem by byla stagflace. Světový HDP by klesl zhruba o 1 procentní bod pod současný výhled Morgan Stanley v příštích 2 letech (3,2 %, resp. 3,6 %). Inflace by naopak 1 procentní bod přidala (4,8 %, resp. 4,5 %).

BOAST = Benign Oil And Surging Trade

"Přívětivá ropa a rostoucí obchod"

  • Cena ropy Brent se vrátí na 90 USD za barel a objem světového obchodu by stoupl o 5 % oproti současným odhadům.

  • Světový HDP by překonal současný výhled Morgan Stanley o 0,6 procentního bodu letos a o 0,8 procentního bodu v roce 2012 (4,8 %, resp. 5,4 %). Čína a Indie by rostly o 10 % a více. Světová inflace by se oproti současnému výhledu banky snížila o půl procentního bodu.

Aktuální vývoj ceny ropy Brent sledujte zde