Další akciová rally přijde na konci léta, tvrdí JPMorgan
|

Další akciová rally přijde na konci léta, tvrdí JPMorgan

Akciové trhy v blízké době pravděpodobně již nečekají žádné strmější pády, v rámci letní sezóny však nelze počítat ani s astronomickými zisky. Určité zhodnocení investic však rozhodně není nemožné ani na spíše stagnujících trzích, domnívá se Thomas J. Lee, hlavní akciový stratég a člen vedení investiční banky JPMorgan, a nabízí hned 14 konkrétních tipů.

Ropa Rally Světové akcie

Silná rally s výraznějšími zisky přitom podle člena vrcholného vedení a hlavního stratéga JPMorgan přijde dříve než v posledním čtvrtletí letošního roku.

"Celkově by do konce letošního roku měl akciový index S&P 500 posílit na 1 475 bodů," potvrdil Lee dosavadní cíl banky, k němuž hlavnímu indexu Wall Street schází více než 10 procent.

S&P 500 - výhledy analytiků

JPMorgan doporučuje soustředit se nadále na nízký poměr tržní ceny vůči očekávanému zisku, tedy hodnotu ukazatele P/E. Z konkrétních segmentů trhu potom JPMorgan radí zvýšit investiční pozice ve zdravotním sektoru.

Při investování sledujte peníze, ne kecy

14 investičních tipů s nízkým P/E:

Symantec, Halliburton, Limited Brands, Analog Devices, Baker Hughes, Goodrich, Medco Health Solutions, Pfizer, Mastercard, NextEra Energy, McKesson, Amgen, CIGNA, Prudential Financial.

Sítem JPMorgan prošly jen akcie, které splnily následující kritéria: investiční doporučení overweight, alespoň 15% růstový potenciál dle současné cílové ceny, P/E s odhadem zisku za rok 2012 současná cena menší než 14 a tržní kapitalizace nad 10 miliard dolarů.

Tržní cena dále musí být nad 50denním klouzavým průměrem, který je nad 200denním klouzavým průměrem.

Proč budou akcie dál klesat? Pětice jasných důvodů

Více ropy?

Dříve než růst akciových titulů však podle JPMorgan přijde zvyšování produkce ropy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Analytici banky očekávají, že by k povolení kohoutů mohlo dojít již příští týden při setkání 8. června ve Vídni.

Důvodem je podle JPMorgan indikace Mezinárodní agentury pro energii (IEA), že pokud OPEC nezvýší těžbu, uvolní strategické rezervy.

"Politické tlaky na uvolnění strategických rezerv budou dále růst, pokud se nabídce v létě nebude dařit krýt poptávku," nechal se na konci minulého týdne slyšet Lawrence Eagles, analytik JPMorgan. OPEC podle JPMorgan bude nucena formálně přiznat nutnost navýšit produkci ropy, aby tak neutralizovala přetrvávající rizika v arabském světě.

Náznaky budoucích kroků OPECu lze přitom podle banky vyčíst už ze současného jednání jeho členů, kteří limity produkce v tichosti porušují. V dubny vytěžilo 11 členů kartelu průměrně 25,82 milionu barelů ropy za den, zatímco "závazná" dohoda zní na 24,85 milionu barelů.

OPEC s produkční kvótou pro své členy nepohnul od ledna loňského roku. Za těchto 17 měsíců přitom cena ropy WTI vzrostla skoro o pětinu až na včerejších zhruba 103 dolarů za barel.

Obchodování s ropou: Jaký vliv má sezónnost na výnosy?