Vydělejte na čínské měně, dokud to jde: Nový certifikát
|

Vydělejte na čínské měně, dokud to jde: Nový certifikát

Americké výzvy směrem k Číně, aby nechala svou měnu posilovat, dosud nebyly plně vyslyšeny. V průběhu tří let do července 2008 posílil jüan vůči dolaru o 21 procent. Tehdy však čínská vláda svázala kurz své měny s americkým dolarem, a jüan tak dlouhou dobu prakticky kopíroval vývoj dolaru. S příchodem finanční krize však americký dolar prudce oslabil a stáhl s sebou do hlubin i čínskou měnu, přestože čínská ekonomika vyvázla z finanční krize v mnohem lepší kondici.

Čínský jüan Měny Certifikáty
Dolar a jüan - ilustrační foto

Čína vs. USA

Číně vzniklá situace prozatím vyhovovala, neboť slabá měna ještě více podpořila čínský export, který je nejen v době finanční krize motorem čínské ekonomiky. Spojené státy kvůli vzniklé situaci trpí vůči Číně obrovským obchodním deficitem.

USA proto začaly silný politický nátlak na uvolnění kurzu čínského jüanu. Částečné zlepšení situace nastalo teprve minulé léto, kdy Čína opravdu nechala kurz své měny mírným tempem posilovat. **Za poslední rok posílil kurz jüanu vůči dolaru zhruba o 5 procent. Podle parity kupní síly, která srovnává hodnotu koše zboží dle směnných kurzů, se však jüan stále nachází více než 40 procent pod svoji férovou hodnotou.

Kromě nátlaku ze strany okolních států však Čínu začíná trápit rostoucí míra inflace, která je způsobena zvyšujícím se přílivem kapitálu právě v souvislosti se slabým měnovým kurzem. Čína tak chtě nechtě musí kurz své měny nechat dále posilovat. A prostor pro posílení tu opravdu je.

USDCNY

Snadná spekulace?

Ačkoli je další posilování jüanu téměř jistou záležitostí a na opačný vývoj by vsadil málokdo, možností, jak tuto příležitost investičně uchopit, je jako šafránu.

Přímý nákup čínské měny proti dolaru na měnovém trhu je pro drobného investora téměř nemožnou záležitostí. A když už se to podaří, tak s obrovským poplatkovým zatížením.

S uspokojivým řešením přišla až v roce 2007 banka RBS, která emitovala první garantované investiční certifikáty vydělávající na posílení CNY vůči USD. Jednalo se o dvě emise certifikátů s mírně rozdílnými parametry. O jejich úspěšnosti svědčí fakt, že ačkoli jsou certifikáty splatné až na konci roku 2012, jsou obě jejich emise již více než rok zcela vyprodané.

První emise certifikátu na USDCNY od RBS

Nová naděje

Nová emise certifikátu na USDCNY od Morgan Stanley

Šance pro nové investory tak přichází až v těchto dnech, kdy banka Morgan Stanley oznámila novou emisi garantovaného certifikátu, který stejně jako jeho předchůdci umožňuje i drobným investorm vydělat na posílení čínského jüanu vůči dolaru. Certifikát nabízí očekávanou stoprocentní garanci navrácení vloženého kapitálu při splatnosti a možnost vydělat na posilování kurzu čínské měny s pákou 125 procent.

Otázkou pouze zůstává, jakým tempem nechá Čína svoji měnu v následujících letech posilovat. I při současném tempu 5 procent ročně by si investoři přišli na atraktivní výnos ve výši 6,25 procenta p.a.

Ve hře je však výnos ještě mnohem vyšší a díky kapitálové garanci a minimálnímu riziku opačného vývoje nabízí tento certifikát opravdu bezkonkurenční výnosově-rizikový profil.

Je však potřeba jednat rychle. Certifikát se začal obchodovat již 8. 6. 2011 a vzhledem k úspěšnosti minulých emisí může jeho cena značně posilovat.

Jak na realizaci

Zmíněný certifikát lze nakoupit přímo prostřednictvím obchodníka na některé z burz v sousedním Německu, případně se lze obrátit na společnost, která tento typ investic pro své klienty zprostředkovává.

Jim Rogers: Čína přežije všechno kromě nedostatku vody

Zdroj: ZertifikateJournal