Ekonomické otazníky, které je potřeba vyřešit. Například cílová cena S&P 500 je přemrštěná!
|

Ekonomické otazníky, které je potřeba vyřešit. Například cílová cena S&P 500 je přemrštěná!

Faktorů, které v současnosti působí na kapitálové trhy, potažmo na celou světovou ekonomiku, je celá řada. Pokusíme se zaměřit alespoň na čtyři nejpodstatnější otázky, se kterými si dnes investoři nejvíce lámou hlavu. Od počátku června se ptají především na to, co tak závažného (pokud vůbec něco) způsobilo na trzích obrat, a zda jsou nedávné předpovědi většiny analytiků ještě stále platné.

Nezaměstnanost Ekonomika Světové akcie Zadlužení
NYSE
  • Bude se světová ekonomika schopna udržet dosavadní tempo a potvrdit, že skutečně vešla do období expanze, které podle zkušeností z historie trvá okolo 4 let?

  • Naplní index S&P 500 očekávání většiny analytiků a dosáhne zisků 95 USD na akcii v roce 2011 a nad 100 USD na akcii pro rok 2012?

  • Představuje cílová cena u indexu S&P 500 na hodnotě 1 450 stále ještě racionální očekávání?

  • Pokud je odpovědí na tři předešlé otázky "ne", znamená to, že nás čeká medvědí trh?

Na VŠECHNY tyto 4 základní otázky zní odpověď "ne". V následujících odstavcích se budeme snažit toto tvrzení zdůvodnit.

Ekonomické oživení není konzistentní

Optimisté stále nesprávně nahlížejí na povahu ekonomického oživení po prodělané krizi. Očekávají opětovný masivní nárůst korporátních zisků, nesprávně vyhodnocují statistiky ohledně zadlužování, zkrátka něco na způsob fatálního omylu z počátku roku 2008.

Tehdy všechna data a hodnotící modely potvrzovaly býčí trend a úmyslně ignorovaly nepřehlédnutelnou nemovitostní bublinu, do nebe volající zneužívání hypoték a exponenciální růst v objemu derivátů.

Svět v roce 2008 a v menší míře i nyní se podobá křehké psychice Kurta Cobaina. Byl talentovaný a světově uznávaný. Navenek působil silně, ale trpěl hlubokými depresemi, které nakonec vyústily v sebevraždu.

Historie se sice nikdy neopakuje doslova, na druhou stranu však lze sledovat stále stejné vzorce.

Druhé dno recese je tady. 10 signálů mluví za vše - 1. část Tištění peněz v USA trvající přes rok jistě naoko povzbuzuje investory a navyšuje ceny akcií, ale vůbec neřeší důsledky a zásadní problémy, které postupem času vyplouvají na povrch.

Extrémní zadlužení a hlasy po úsporných fiskálních opatřeních nejsou rozhodně v souladu s vizí ekonomického rozkvětu. Cesta bude mnohem trnitější, než si mnozí dokážou představit.

Optimisté nerozumí, nebo snad úmyslně přehlížejí vliv některých překážek, které se začínají čím dál tím více prosazovat:

  • strukturální nezaměstnanost;

  • pokračující více než 30% průměrný propad cen nemovitostí v USA;;

  • fiskální nerovnováhy v rozpočtech (ať už na státní, nebo místní úrovni)

  • rizika globálního "šíření nákazy" (na způsob dlužnických krizí v eurozóně).

V Americe začali ekonomové současnou situaci nazývat screwflation. "Screwflace", jak možná brzy budeme tento jev označovat i u nás, je blízkou příbuznou stagflace, avšak s mimořádně negativním dopadem na střední třídu. V Americe se projevuje silnou nedůvěrou střední třídy k celému ekonomickému systému, preferencí nájemního bydlení před pořízením vlastní nemovitosti či úsporami firem na straně nákladů na zaměstnance (propouštěním).

Špatné odhady zisků i cílové ceny

Nedávné předpovědi zisků byly přemrštěné. U zisků budeme muset akceptovat vyšší volatilitu, než jsme předpokládali, stejně jako to, že zranitelnost ekonomického oživení povede v dalších dvou letech možná spíše k recesi než k vytoužené expanzi.

Hodnotící modely často chybně spoléhaly na neustálou platnost prostředí nízkých úrokových sazeb a nebraly v úvahu mnohá rizika (jako třeba rostoucí zadlužení), která jsou se sazbami okolo nuly spojena.

Technická analýza také naznačuje mnohé: americké i neamerické akcie se obchodují pod svými klouzavými průměry. Navíc záplava slabých ekonomických dat, "dluhová nákaza" a další faktory potvrzují, že se v budoucnosti americký index S&P 500 bude pravděpodobně pohybovat dlouhodobě v pásmu mezi 1 250 a 1 350. Spodní hranici lze chápat jako signál k nákupu, horní jako impulz k prodeji.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Spodní hranice je limitována díky velkému množství likvidity v systému, silnému postavení velkých společností, opatrnosti individuálních investorů a možné budoucí identifikaci a vyřešení některých strukturálních problémů. Horní hranici oproti tomu určuje snížené očekávání a vyšší volatilita zisků, přetrvávající rizikové prostředí a obecně nejistota všech zemí ohledně politické situace.

Zdroj: RealMoneySilver.com