Býčí trh se vrátí. 11 pádných argumentů
|

Býčí trh se vrátí. 11 pádných argumentů

Akciové trhy toho od začátku května moc nepředvedly, stále se čeká na to, co s burzami udělá ukončení programu odkupů dluhopisů ze strany Fedu a řešení situace v zadlužených zemích eurozóny. Řada investorů tak prodává a relizuje zisky z akciové rally posledních dvou let. Navzdory dalším nejistotám (americká nezaměstnanost a realitní trh například) ovšem může být ještě lépe. Býci mají v ruce celou řadu trumfů, díky nimž by měli ceny akcií znovu posunout výše.

Býčí trh Světové akcie Hotovost Zisky
Býk

1. Firmy jsou přecpané hotovostí

V prvním čtvrtletí držely americké nefinanční společnosti 1,84 bilionu USD v hotovosti, což bylo o 27 % více než na začátku roku 2007, před začátkem finanční krize.

Ano, je jistě skvělé mít dost peněz, ovšem firmy dříve nebo později nechají tyto peníze pracovat lépe než na účtech, například k rozvoji byznysu nebo najímání nových lidí.

2. Pro firmy jsou půjčky superlevné

Úroky dluhopisů jsou nebývale nízko. Není se co divit, že firmy, například Google letos na jaře, často poprvé v historii vydávají korporátní dluhopisy. Nemusejí nabídnout přehnaný úrok, když státní bondy vynášejí historicky málo.

Proč si půjčují, když mají zmíněnou zásobu hotovosti? Například zmíněný Google upsal tříleté dluhopisy za 1,25% úrok. A to je vzhledem k hrozbě inflace v podstatě zadarmo.

3. Spořící účty nemají smysl

Vršit si peníze na účtu se nevyplatí. Roční úrok nad 2 % je považován za zázrak. Dynamický akciový trh je tak jednou z logických alternativ umístění investovaných peněz. Alespoň naděje porazit inflaci.

Světová inflace nabírá na síle

4. Dluhopisy vynášejí minimálně

Symbolem dluhopisového trhu je pro řadu investorů ten desetiletý americký. A jeho výnos se v posledních týdnech podíval až pod 3 %. Německé "bundy" na tom nejsou o mnoho lépe. "Bezpečné" dluhopisy nejsou zajímavé. Pfizer, Altria a AT&T - rok 2011

5. Dividendy lákají

Některé firmy nabízejí vyšší dividendový výnos, než jsou výnosy státních dluhopisů.

Pfizer navzdory letošnímu růstu cen akcií o 15 % stále nabízí 4% dividendu, AT&T nebo Altria (tabáková společnost) dokonce lákají více než 5% dividendovým výnosem.

Na trhu je navíc řada méně známých firem, například ze sektoru veřejných služeb, které jsou dividendově stejně zajímavé jako výše zmínění giganti.

Dividendové hity hedgeových portfoliomanažerů

6. Blue chips jsou levné

Mnozí investoři váhají dát na poměr ceny akcií a zisku na akcii (P/E), protože je počítáno podle odhadovaných zisků (forward P/E). Jistě by proto neměl být tento poměr jediným argumentem pro nákup, ale pominout jej je také chyba.

Microsoft 8,8, Caterpillar 10,8, Pfizer 9,0, bankovní sektor jako celek také zhruba 9. Prostřeno k nákupu.

7. Boom IPO

RenRen, LinkedIn, Yandex, Glencore a další - druhé čtvrtletí se jen hemží velkými primárními úpisy. Ale už to první překonalo svým objemem (12,4 miliardy USD) o 200 % první kvartál roku 2010. Nebýt úpisu společnosti VISA v roce 2008 (18 miliard), bylo by to nejlepší první čtvrtletí uplynulé dekády.

Dají se navíc očekávat úpisy dalších velkých "ryb" - Dunkin’ Brands, Facebooku a podobně. Firmy věří tomu, že je dobrá doba pro akcie, protože investoři hledají způsoby, jak udat své peníze.

8. Americké akcie klesaly 6 týdnů v řadě

Vlna výprodejů způsobená horšími čísly z americké ekonomiky a obavami o řešení situace v eurozóně se dříve nebo později musí zastavit. Na dně tohoto poklesu na investory bude čekat nákupní příležitost. Možná už přišla.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

9. Záplavy, tsunami a tornáda někdy skončí

Řada ekonomických indikátorů se zhoršila ne kvůli cyklickým nebo politicko-ekonomickým faktorům, ale kvůli dopadům přírodních katastrof. Jejich vliv je samozřejmě značný, možnosti investic do obnovy zničených oblastí jsou však naopak dlouhodobou výzvou a příležitostí.

10. Americká ekonomika stále roste

Dvě procenta jsou pro pesimisty málo, ovšem americká ekonomika stále zvyšuje obrátky. Například šéfové Fedu v Chicagu a Dallasu nezávisle na sobě předpokládají růst HDP v roce 2012 o více než 3 %. A s růstovým výhledem do konce roku a na další léta souhlasí i ti největší pesimisté.

11. Světová ekonomika roste ještě víc

Podle Světové banky by měla letos světová ekonomika růst o 3,2 %. Rusko má připsat 4,2 %, Chile 6,5 %, Indie 8 % a Čína 9,2 %.

Dokonce i eurozóna sužovaná problémy zemí PIIGS by se jako celek měla udržet v 1,5% plusu. Evropská centrální banka dokonce predikuje růst o 2,3 %.

Zdroj: InvestorPlace.com