Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zamířily na jih
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zamířily na jih

Trh pokračoval v poklesu s celkově negativním pohybem. Při pohledu na svíčkový graf se na indexu S&P 500 vytvořila formace nižších maximálních i minimálních cen, než byly ceny předcházející den (lower highs, lower lows). Nedávno došlo k poměrně významným výkyvům v obou směrech a zdálo se, že trh nemůže nalézt skutečný směr, jelikož vždy po několika dnech v jednom směru ztratil sílu a došlo k obratu. První obchodní den v novém měsíci došlo k propadu indexu o 2,3 procenta a další 1procentní pokles proběhl v pátek po negativních zprávách o nově vytvořených pracovních místech a nezaměstnanosti.

S&P 500 denní graf

S&P 500 - technická analýza

V současnosti je podstatnou věcí, že graf je v klesajícím trendu. V pátek byl prolomený support v oblasti 1 310–1 315 a cena uzavřela těsně nad 1 300, která je nyní nejbližší hladinou podpory. Hladinu odporu indexu S&P 500 se nachází v oblasti 1 345-1 350 a vytváří ji klesající trendová čára.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Index volatility VIX během několika posledních měsíců vyskočil nad hodnoty 19 nebo 20, aby se pak rychle vrátil zpět. Několikrát se také při poklesu dostal na hodnotu 15 a reagoval výprodejem indexu S&P 500.

Ve středu a čtvrtek VIX uzavřel nad hodnotou 18. Při páteční reakci na ekonomické zprávy se po otevření trhu dostal až na hodnotu 19,87, pak ovšem začal klesat, aby nakonec uzavřel na 17,95, tedy níž než ve středu. Tato situace je pro akcie pozitivní, protože se hodnota VIX na vysokých hodnotách neudržela ani jeden den. Další pokles, až pod hodnotu 17, by mohl být signál ke krátkodobému nákupu.

Závěr: Indikátory jsou celkově negativní. Graf indexu S&P 500 se nezměnil na pozitivní ani v průběhu růstu v předminulém týdnu. V případě udržení hladiny supportu 1 300 a dalším poklesu VIX je pravděpodobný krátkodobý růst indexu S&P 500 k 1 345. Jinak stále platí, že ve střednědobém horizontu převládá klesající trend.