Burzovní kalendář 18. 7. - 22. 7. 2011
|

Burzovní kalendář 18. 7. - 22. 7. 2011

V novém týdnu budou investoři ve Spojených státech vedle pokroku v jednáních o navýšení dluhového stropu sledovat výsledkovou sezónu, která nabídne čísla řady velkých společností z mnoha sektorů. Evropa v pondělí vystaví účet svému bankovnímu sektoru, z něhož hned osm bank nesplnilo podmínky zátěžových testů. Pražská burza bude reagovat na dění na vyspělých evropských trzích, zajímavé mohou být akcie ČEZ, protože firmu začala vyšetřovat Evropská komise kvůli možnému nekalému omezování vstupu konkurence na trh.

Wall Street

Americké akcie za sebou mají divoký týden. Po pondělním prudkém oslabení nedokázaly napravit špatný dojem a ztratily přes dvě procenta (S&P 500 -2,06 %). Naopak se dařilo zlatu, které posunulo svá historická dolarová maxima až k 1 600 USD za trojskou unci.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí odveta zatím odražena

Investory inspiroval k obchodním rozhodnutím především šéf Fedu Ben Bernanke. Ve středu nevyloučil možnost další podpory ekonomiky v podobě dalšího kvantitativního uvolňování (QE3), ve čtvrtek "dovysvětlil", že by centrální banka k podobným krokům přistoupila jen v případě naprosté nutnosti.

Bernanke na grilu: Zlato nejsou peníze a držíme ho, protože je to tradice!

Hlavním ekonomickým tématem je v současnosti jednání prezidenta Obamy s parlamentem, kde mají většinu Republikáni. Trhy se ovšem o budoucnost amerického dluhového stropu příliš nestrachují, navzdory varováním ratingových agentur Standard & Poor's a Moody's.

Americký dluhový strop bude bez problémů zvýšen, tvrdí úspěšný šéf JPMorgan

Vzpruhou pro akcie byla a v novém týdnu zřejmě bude především výsledková sezóna. Google, JPMorgan i Citigroup zatím investory potěšily, v příštím týdnu investory čeká doslova záplava důležitých korporátních výsledků.

"Miláčkem analytiků je především technologický sektor, po skvělých výsledcích Googlu se tato očekávání jen zvyšují. Technologické společnosti totiž dokáží nejlépe pronikat na mladé trhy," uvedl akciový stratég Thomas Lee z JPMorgan (zdroj: CNBC).

Od pondělí do pátku svá čísla zveřejní mimo jiné IBM, Apple, Goldman Sachs, Yahoo!, Intel, At&T, Freeport McMoran, PepsiCo, Microsoft, GE, Caterpillar nebo Verizon. Zkrátka bouře výsledků napříč sektory. Analytici jsou na výsledky pozitivní, celkově by firmy v indexu S&P 500 měly zvýšit zisk zhruba o 13 %.

Pokud nebude stačit bouře na burze, může s trhy zahýbat i sezóna hurikánů. Kromě ovlivnění cen komodit, například pomerančového koncentrátu, který je produkován z velké části na hurikánům "vystavené" Floridě, může z hurikánové sezóny těžit i několik konkrétních akcií

Makrokalendář je pro nový týden poněkud prázdnější, důležitá budou pravidelná čtvrteční data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaje z nemovitostního trhu.

datum událost
18/7-22/7 Výsledková sezóna (Apple, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Caterpillar, Microsoft, Coca-Cola, IBM)
19/7 Zahájené stavby domů a stavební povolení (červen)
20/7 Prodeje stávajících domů (červen)
21/7 Index předstihových ukazatelů (červenec)
21/7 Index nálady filadelfského Fedu (červenec)

Proč se Facebook (zatím) nebojí Google+

Pražská burza

Pražská burza byla pod tlakem okolních trhů a za podprůměrného objemu za týden oslabila o více než procento a půl (PX -1,67 %).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Erste Group prošla evropskými zátěžovými testy bez problémů (Tier 1 8,5 %, ke splnění stačilo 5 %). V testech obstála také Société Générale, matka Komerční banky.

Poslanecká sněmovna ve středu přijala zákon, který od ledna 2012 ruší vysílání reklamy na ČT1 a ČT24. Reklama na ČT2 a ČT4 bude omezena na 0,5 % denního vysílacího času. Na druhou stranu komerční televize budou přispívat 2 % svých ročních tržeb na kinematografii.

"Tento krok by měl zvýšit provozní zisk EBITDA společnosti CME asi o 10 milionů USD na 242 milionů v roce 2012 a v dalších letech měl být zhruba o 4 % vyšší, než byly dosavadní projekce," odhadl v pravidelném týdenním komentáři ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Ani tato pozitivní zpráva ovšem akcie CETV nezachránila, a ty tak byly nejslabším titulem na kurzovém lístku (-2,8 %).

Největší růst naopak zaznamenaly akcie Komerční banky (+1,6 %). Za růstem nebyla žádná zásadní zpráva, částečně se mohl projevit vliv zrušeného IPO ČSOB.

IPO ČSOB nebude. Kdo vrátí na pražskou burzu objem obchodů?

V novém týdnu budou investory zajímat další zprávy o vyšetřování společnosti ČEZ ze strany Evropské komise, nicméně analytici nepovažují věc za příliš "kurzotvornou", s vyšetřováním totiž odborníci již delší dobu počítali.

Evropa

Akcie v Evropě ztratily za týden více než akcie v USA (DJ Eurostoxx 50 -4,11 %). Především první polovina týdne byla hodně dramatická.

Tlak na italské i španělské dluhopisy byl enormní, jejich výnosy se dostaly na 15letá maxima. V úterý agentura Moody's srazila rating Irska z investičního do spekulativního pásma. To vyvolalo prodejní vlnu napříč vyspělou Evropou.

Itálie: Další pán na holení, křičí trhy!

Na začátku příštího týdne bude na trzích dominantním tématem reakce na výsledky evropských zátěžových testů bank. V pátek večer vyšlo najevo, že testem kapitálové přiměřenosti neprošlo osm evropských bank včetně rakouské Volksbank.

Řecký krach by nebyl pro evropské banky to nejhorší

Důležitý bude také další vývoj dluhové krize v eurozóně. Itálie přijala první větší úsporná opatření, investoři jsou ovšem velice obezřetní a "hlídají si záda", odkud přijde další snížení ratingu nebo jiná "podezřelá" zpráva.

K výsledkové sezóně se naplno připojí i evropské firmy. Jejich výsledky sice trhy tolik neakcentují, nicméně čísla místních firem vypovídají o vývoji evropské ekonomiky ve 2. kvartálu.

Z makrokalendáře upoutá pozornost hlavně index nákupních manažerů a v Německu vytvářené indexy ZEW a Ifo.

Akcie: Evropský trh, který z finanční krize vyšel jako politý živou vodou

datum událost
18/7-22/7 Výsledková sezóna (Volvo, Skanska, Philips, Electrolux, Nokia, Roche)
19/7 Index ekonomického sentimentu ZEW (červenec)
20/7 Spotřebitelská důvěra (červenec)
21/7 Index nákupních manažerů (červenec)
21/7 Velká Británie - maloobchodní tržby (červen)
22/7 Ifo - index podnikatelského klimatu v Německu (červenec)

Byron Wien: Evropa je na šikmé ploše, věřím švýcarskému franku a zlatu!