Podílové fondy: Jak si stály v červenci?
|

Podílové fondy: Jak si stály v červenci?

Červenec byl na finančních trzích měsícem růstu. Měsícem, v němž se čím dál tím více mluvilo o zvýšené averzi k riziku, které na druhou stranu může přinášet zajímavé výnosy. Idylku poklidně rostoucích trhů však roztrhaly na kousky poklesy burz po celém světě, které jsou v dnešních dnech vděčným tématem novinových titulků, touto dobou jinak trpících se okurkovou sezónou.

Státní dluhopisy Podílové fondy

Akciové fondy – vítěz z Thajska, poražený z Číny

Byly to podílové fondy investující na thajském akciovém trhu, které po dvou měsících poklesů v červenci vykázaly nejvyšší zhodnocení, včele s HSBC GIF Thai Equity (+14,34 %). V případě thajského akciového trhu se však tento nárůst dá považovat za pouhou korekci, neboť akciový index TES již ze svého maxima ztratil 9 %, což pochopitelně pořádně zamíchá v srpnovém zúčtování. Dařilo se i fondům investujících do akcií těžařských firem, zlato samotné v červenci prolomilo další významnou hranici, a to 1 600 USD za unci. Na druhé straně žebříčku pak stojí AIG Greater China Equity, který v červenci upadl do ztráty -13,85 %, následovaly pak fondy investující především do evropských akcií, a to především díky rostoucí obavě o budoucnost Řecka, resp. řeckých státních dluhopisů a finanční zdraví evropských bank.

Nejvýkonnější akciové podílové fondy

Dluhopisové fondy – nejistá sezóna

Ani nejistý vývoj amerických veřejných financí a komplikovaná jednání o zvýšení limitu zadlužení USA nedaly na dluhopisových trzích vzniknout žádným hrozivým výkyvům, a tak se ceny dluhopisů, a zprostředkovaně i dluhopisových podílových fondů pohybovaly v již zaběhnutých kolejích. První místo tak potvrdily podílové fondy investující do brazilských státních dluhopisů, a to i přes to, že se v kuloárech čím dál tím častěji mluví o stahujících se mračnech nad brazilskou ekonomikou vykazující známky přehřívání. Poněkud nešťastným je toto léto pro podílové fondy investující do státních dluhopisů členských států eurozóny, kterým přitížila vyjednávání o další budoucnosti Řecka a spekulace o stavu veřejných financí Itálie a Španělska, ale také zvýšení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky na aktuálních 1,5 %. Situace v jižních zemích Eurozóny dále graduje a finanční trhy již dávají znát svou zvýšenou míru znepokojení, co se týče francouzských veřejných financí.

Mimochodem, už jste také slyšeli zprávu o tom, že Německo nikdy nezničilo z oběhu stáhnuté marky, kterými teď může nahradit potápějící se euro? Prozatím se zřejmě jen jedná o jednu z řady konspiračních teorií, pravdou ovšem je, že tak velkou kapsu, aby dokázal zachránit veřejné finance Itálie a Španělska, již německý daňový poplatník nemá. Německo, ztrestané hyperinflací dvacátých let minulého století, pak také jen s nevolí nese fakt, že Evropská centrální banka začala s odkupem italských a španělských státních dluhopisů. Fondy investující do dluhopisů západní Evropy tedy zřejmě mají nejlepší časy za sebou.

Nejvýkonnější dluhopisové podílové fondy

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz