Akcie na mladých trzích: Nakup si nás, jsme fakt levné
|

Akcie na mladých trzích: Nakup si nás, jsme fakt levné

Po výrazné korekci v posledních třech měsících nabízejí mladé trhy jako Čína, Indie, Brazílie, Tchaj-wan a Jižní Korea silný ekonomický růst za doslova diskontní ceny. Zatímco investoři byli zvyklí v době nejistoty hledat úkryt pro své investice v bezpečných přístavech (jež představovaly americké státní dluhopisy, dolar, euro nebo zlato), dnes se musejí vzhledem k nepříznivé situaci na vyspělých trzích poohlédnout jinde. Emerging markets se tak zdají být tou nejlepší volbou!

Emerging Markets HDP Světové akcie
Brazílie

Jedním z důvodů, proč dnes mladé trhy představují lákadlo pro investory, jsou jejich "zdravé" platební bilance spolu se stabilně posilujícími měnami. Brazilský reál od začátku roku posílil vůči americkému dolaru o přibližně 4 %.

Brazilskou měnu jako výhodnou investici doporučoval Investiční web počátkem srpna.

Kupříkladu asijské trhy si už svým nepříjemným obdobím krize v letech 1997 až 1998 prošly a vzaly si z toho ponaučení: jejich běžné účty jsou v přebytku a mají ještě rezervy díky svému obrovskému výrobnímu potenciálu a úsporám. Na rozdíl od vyspělého světa, který se kvůli podpoře své spotřeby musí enormně zadlužovat.

Jejich akcie se dnes obchodují o zhruba 20 % levněji ve srovnání s maximy z května tohoto roku. Taktéž jejich ohodnocení pomocí P/E (poměr ceny akcie k zisku na akcii) je mnohem nižší než u akcií rozvinutých zemí. Doslova "za pakatel" tak můžete získat v průměru 6procentní růst HDP a 13procentní míru růstu korporátních zisků.

Analytici se shodují, že právě emerging markets představují budoucnost světové ekonomiky a jako jediné budou růst rychlým tempem a jejich akcie budou přinášet nadvýnosy.

Záludností při investování na mladých trzích, která některé investory může odrazovat, je vyšší volatilita, jelikož burzy rozvíjejících se ekonomik zatím nejsou tak likvidní jako trhy jejich rozvinutějších protějšků, takže se každý propad promítne více.

Rizika: otevřenost ekonomik a inflace

Existují i další rizika. Exportní země jako Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Čína by mohly být postiženy potenciální americkou recesí. Nejvíce závislá na zahraničním obchodu je Jižní Korea, ostatní země jsou otevřené zhruba ze 70 %.

Další hrozbou je inflace, na kterou centrální banky Brazílie, Číny a Indie musejí reagovat zvýšením úrokových sazeb. Na druhou stranu by však mohly klesající ceny komodit uvolnit inflační tlaky na straně nákladů.

Pozor na mladé trhy!

Neházet do jednoho pytle

Často považujeme emerging markets za konzistentní celek, měli bychom ovšem v této skupině umět rozlišovat. Indonésie například přinesla roční zhodnocení okolo 20 %, naproti tomu Rusko vykázalo pokles okolo 7 %. Co však mají všechny tyto země společné, jsou vyhlídky ekonomického růstu. U Brazílie se očekává pro tento rok růst okolo 5 %, u Číny 9 % a u Indie 7 %.

Nejlevnější se zdají být akcie Ruska a Pákistánu. Rusko je bohaté na nerostné suroviny, avšak stále bojuje s velkou mírou korupce a špatnou vymahatelností práva. Pákistán je na tom podobně, navíc se potýká s politickou nestabilitou.

Brazílie se nyní obchoduje za méně než osminásobek očekávaných zisků, podle ocenění podle P/E pak následuje Jižní Korea (7,6), Čína (10,0), Tchaj-wan (10,7) a Indie (11,5). Tyto trhy patří taktéž mezi nejlikvidnější v segmentu rozvíjejících se ekonomik.

Brazílie

Brazilský index BOVESPA klesl kvůli obavám o zpomalení globálního růstu a apreciaci reálu, což by obojí mohlo mít nepříznivý vliv na brazilský vývoz. Investoři však možná přehlédli přednosti, kterými brazilská ekonomika oplývá: rostou příjmy, nezaměstnanost se drží na nízké úrovni a ekonomika je nezávislá na exportech do USA (představují jen 2 % HDP).

Mexiko

Akcie další velké latinskoamerické země se také obchodují za příznivé ceny, přitom podle odhadů Citigroup bude růst HDP pro tento rok činit 4,1 %. Nevýhodou Mexika však podle některých analytiků může být velká expozice vůči americké ekonomice (okolo 23 % HDP).

Mexické firmy však mohou benefitovat z růstu domácí populace. Příkladem je společnost Femsa, největší mexický producent piva a nealkoholických nápojů.

Jižní Korea

Jižní Korea byla výprodeji na trzích postižena z mladých trhů nejvíce. To však znamená, že jsou jihokorejské akcie nyní velmi atraktivně oceněny. Příkladem může být společnost Samsung, které někteří analytici věští až 19% růst.

Indie

Indie je sice ze zemí regionu emerging markets oceněna nejdráže, ale také roste nejrychlejším tempem. V zemi roste podíl střední třídy, proto by zajímavým tipem mohla být například investice do ICICI Bank, největší soukromé indické banky.

Tchaj-wan

I analytici, kteří jsou obecně skeptičtí vůči budoucímu růstu mladých trhů, vyzdvihují ve svých analýzách jednu z menších asijských zemí. Pokud bude nadále přinášet technologický sektor nadvýnosy, Tchaj-wan z toho bude maximálně těžit.

Čína

Na závěr krátká charakteristika vyhlídek největší ekonomiky regionu. Mluví se sice o hrozbě zpomalení Číny. Šlo by však o pokles z 10 % loňského růstu HDP na 9 %. Těchto "pouhých" 9 % by pak mělo odpovídat zhodnocení akciových trhů o více než 15 %.

V Číně podobně jako v Indii dochází k nárůstu podílu střední třídy, dobrou investicí tak může být například čínský mobilní operátor China Mobile s více než 600 miliony uživatelů a 70% podílem na trhu.

Zdroj: Barron's Online