Investujte společensky odpovědně. I pomocí nových ETF
|

Investujte společensky odpovědně. I pomocí nových ETF

UBS uvedla na trh čtyři nové burzovně obchodované fondy se speciální investiční strategií. Do portfolia jsou zařazeny společnosti, které se chovají ohleduplně k životnímu prostředí, splňují kritéria sociální odpovědnosti a udržují vyvážené vztahy s třetími osobami (corporate governance). Tyto společnosti plní závazky trvale udržitelného rozvoje.

Investování ETF
Sociálně odpovědné investování - ilustrační obrázek

Do portfolia fondu se nedostanou společnosti, které například testují své produkty na zvířatech, podnikají ve zbrojním průmyslu, nadměrně zatěžují životní prostředí, vyrábějí tabákové výrobky či alkoholické nápoje.

Pro posouzení, zda se jedná o společnost "sociálně odpovědnou", je využíváno až 60 kritérií.

Nové fondy od UBS využívají indexy rodiny MSCI. ETFka nabízejí investici do vůdčích světových společností, akcií firem z Evropy a Blízkého východu, Severní Ameriky a Pacifiku.

UBS-ETF MSCI World Socially Responsible

Podle UBS studie ukazují, že investice do firem sledujících kritéria trvale udržitelného rozvoje často nabízejí vyšší výnosy než tradiční investiční strategie. UBS je prvním poskytovatelem, který se rozhodl využít u svých fondů indexy MSCI Socially Responsible.

Z hlediska regionální alokace získaly v portfoliu fondu nejvyšší váhu akcie společností z USA (31,2 %). Nad hranicí 10 % jsou akcie nadnárodních společností (16,9 %) a firem z Velké Británie (12,5 %). Na ostatních pozicích naleznete japonské, francouzské, australské, švýcarské, německé a další společnosti.

ISIN: LU0629459743

Měna fondu: USD

Poplatek za správu 0,5 %

UBS-ETF MSCI Europe & Middle East Socially Responsible

Druhý z fondů se zaměřuje na Evropu a Blízký východ. Nejvyšší váhu v portfoliu mají japonské akcie (20,3 %), následované Brazílií (12,6 %), Tchaj-wanem (9,2 %) a akciemi firem z rozvíjejících se trhů (8,5 %). Rusko zaujímá v portfoliu necelých 7 %.

ISIN: LU0629460675

Měna fondu: EUR

Poplatek za správu 0,4 %

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz