Chcete zlato? Jeďte do Alp, tam se válí v potoce!
|

Chcete zlato? Jeďte do Alp, tam se válí v potoce!

Ceny zlata se znovu blíží 2 000 dolarům za trojskou unci. V noci na dnešek v Asii dosáhly na nový rekord 1 912 dolarů za unci. Na vysoké poptávce po zlatě vydělávají nejen prodejci a producenti, ale i cestovní kanceláře. Stále větší popularitě se totiž těší rekreační rýžování zlata. Zájem o hledání zlata ve volné přírodě neroste jen v Austrálii či USA, ale už i ve švýcarských Alpách.

Komodity Zlato
Napfgebiet

Takzvaný Napfgebiet jižně od Curychu je pohádková oblast. Stáda krav, rozsáhlé farmy – a potůčky poponášející drobné úlomky lesklého kovu. Toni Obertüfer je organizátorem rýžovacích za zlatem.

V tomto byznysu se pohybuje již 20 let a říká, že podobně rušnou sezónu nezažil za celou kariéru. "Díky stoupající ceně zlata se rychle množí rezervace míst v našich výpravách," podotýká spokojeně.

Školní skupiny, firmy i rodiny – všichni se, vybaveni pohorkami, pánvemi a lopatkami, hrnou do zátoky zkusit štěstí s rýžováním drobných úlomků. Jednou by chtěli narazit na pořádný zlatý valoun.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Někdy pan Obertüfer za den vysvětlí až 120 lidem, jak správně používat pánve a síta. Jeho konkurenti hovoří až o 20% nárůstu počtu objednávek podobných výprav během letošního léta.

Na horách zbohatnete spíše lyžováním

Při rýžování zlata je ovšem velice pravděpodobné, že by někdo závratně zbohatl a aby se ze zajímavého koníčku stala lukrativní živnost. Stálo by to hodně času a je k tomu zapotřebí velká dávka štěstí.

Experti říkají, že by k nalezení 1 kg zlata (35 trojských uncí) v této oblasti Alp bylo zapotřebí strávit zhruba 5 let nepřetržitým rýžováním.

Ovšem návštěvníci sem přicházejí za úplně jiným účelem.

"Jedná se o jedinečný zážitek, mohou se svými přáteli či rodinou trávit čas hledáním zlata. Tento kov nepřestává fascinovat. Je populární mezi napříč generacemi i sociálními vrstvami. Jeho zajímavá barva a zvláštní lesk budou vždy lákavé," říká Obertüfer.

Pokračování článku najdete na serveru iPOINT.cz