Ekonomové z Fedu: Akcie čeká 15letý medvědí trh
|

Ekonomové z Fedu: Akcie čeká 15letý medvědí trh

Jedna z posledních analýz z dílny pobočky Fedu v San Francisku ukazuje vztah mezi silnou poválečnou generací tzv. babyboomers – která nyní odchází do důchodu –, a akciemi. Obecně se má za to, že se babyboomers v důchodu akcií spíše zbaví. Ekonomové z Fedu Zheng Liu a Mark M. Spiegel se snažili kvantifikovat tyto demografické investiční implikace. Došli k těmto závěrům.

Medvědí trh Světové akcie Demografie Baby boomers
Američtí důchodci - ilustrační foto

1. Aktuální P/E (poměr ceny akcie vůči čistému zisku na akcii) by mělo z průměrných 15 v roce 2010 klesnout na 8,3 v roce 2025.

2. Model pro reálné ocenění akcií, který zohledňuje demografické trendy, je proto silně medvědí a ukazuje na sestupný trend akciového trhu až do roku 2021.

3. Světlá stránka této analýzy ukazuje na silný růst akcií v okamžiku, kdy generace babyboomers bude po smrti. Kalkulace Zheng Liu a Marka Spiegela ukazuje, že bude reálná hodnota akcií v roce 2030 o 20 % vyšší než v roce 2010. Samozřejmě bez zohlednění inflace.

Nejistota na trhu? Čas pro nejlepší dividendové akcie!

Závěr je tedy hodně strašidelný: Při představě, že nás čeká patnáctiletý medvědí trh a průměrné P/E celého trhu spadne na polovinu, měli by se dlouhodobí investoři rozhlédnout po alternativách k akciím. Jediná povzbudivá zpráva je, že budou akcie za necelé dvě dekády o 20 % výše. Ale jaká bude do té doby inflace?

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Zdroj: Zero Hedge