Americká výsledková sezóna v plném proudu: Jaké firmy představí svá čísla začátkem týdne?
|

Americká výsledková sezóna v plném proudu: Jaké firmy představí svá čísla začátkem týdne?

I v příštím týdnu se s akcionáři o výsledky podělí řada významných firem z USA. Vybrali jsme pro vás jedenáct velkých amerických korporací, které budou reportovat do středy. Nebudou mezi nimi chybět Amazon, Exxon Mobil nebo Pfizer. Co od nich analytici podle Bloombergu za uplynulý kvartál očekávají?

Světové akcie Výsledková sezóna

Amazon.com (31. 1.)

Vánoční svátky pro Amazon znamenaly silný růst tržeb (v době mezi 1. listopadem a 26. prosincem se odhaduje zhruba 15% zvýšení). Čtvrté čtvrtletí bude navíc prvním obdobím, ve kterém by se měl promítnout pozitivní dopad uvedení žhavé novinky Amazonu – tabletu Kindle Fire - na hospodaření.

Zatímco tržby možná očekávání předčí, čistý zisk by měl být podle analytiků slabší kvůli přetrvávajícím reinvesticím do klíčových oblastí, jako jsou logistika, marketing a webové služby. Společnost se nadále snaží o rozšíření marketingového mixu a produktové řady s ohledem na potřeby zákazníků.

Dá se očekávat, že firmy jako Apple a Amazon budou expandovat zejména v segmentu digitálních médií. Obě zatím dominují trhu s elektronickými knihami a hudbou, segment online videa zatím ovládá Netflix. Program Amazon Prime během uplynulého kvartálu rozšiřoval svůj mediální obsah licenčními dohodami například s Disney-ABC Television. Dále firma oznámila exkluzivní kontrakty se Sony Pictures Television, Warner Brothers, BBC a ITV.

Amazon.com - čtvrtletní zisk a tržby

United Parcel Service (31. 1.)

United Parcel Service - čtvrtletní zisk a tržby

Eli Lilly (31. 1.)

Eli Lilly - čtvrtletní zisk a tržby

Exxon Mobil (31. 1.)

Očekává se, že Exxon meziročně zvýší zisk zejména díky vyšším cenám ropy. Na výsledky společnosti však nepříznivě dopadnou nižší ceny zemního plynu, které se dostaly nejníže za téměř tři roky. Akcionáři budou napjatě sledovat, jaký výhled na ceny plynu vedení společnosti představí.

Nezodpovězená zůstává také otázka, kolik finančních prostředků dostane Exxon zpět v souvislosti se znárodněním aktiv v roce 2007 prezidentem Chávezem ve Venezuele. V arbitráži zatím společnost získala 908 milionů USD, což je o mnoho méně ve srovnání s očekávanou náhradou škody ve výši 7 miliard.

Exxon Mobil - čtvrtletní zisk a tržby

U. S. Steel (31. 1.)

U. S. Steel - čtvrtletní zisk a tržby

Mattel (31. 1.)

Mattel - čtvrtletní zisk a tržby

Pfizer (31. 1.)

Největší světový výrobce léků se chystá na první výsledkovou sezónu po ztrátě výhradních práv k léčebnému přípravku Lipitor, který obstarával zhruba 15 % tržeb. Generální ředitel Pfizeru Ian Read se však nechal slyšet, že se bude firma snažit současný 37-38% podíl Lipitoru na americkém trhu udržet, zejména díky finančím pobídkám a různým zvýhodněním cíleným na spotřebitele.

Společnost se v poslední době zaměřovala na menší akvizice a chce v této strategii pokračovat i letos.

Pfizer - čtvrtletní zisk a tržby

AOL (1. 2.)

AOL - čtvrtletní zisk a tržby

Whirlpool (1. 2.)

Whirlpool - čtvrtletní zisk a tržby

Nasdaq OMX (1. 2.)

Nasdaq - čtvrtletní zisk a tržby

Qualcomm (1. 2.)

Qualcomm - čtvrtletní zisk a tržby
Zdroj: Bloomberg