Burzovní kalendář 9. 1. - 13. 1. 2012
|

Burzovní kalendář 9. 1. - 13. 1. 2012

Investoři se v pondělí vrhnou rovnýma nohama do výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál, která startuje na Wall Street. Dobrá firemní čísla však nejspíše znovu svedou bitvu s pokračující dluhovou krizí v Evropě, kterou však mohou tlumit výroky na vrcholném setkání evropských politiků. Svoji váhu bude mít také čtvrteční zasedání ECB. Pražskou burzu bude kromě tradičního vývoje na parketu ve Frankfurtu ovlivňovat pokračující krize v Maďarsku.

Wall Street

Všechny hlavní americké akciové indexy se mohou za první týden roku 2012 pochlubit kladným výsledkem (Dow Jones 1,17 %, NASDAQ 2,65 %, S&P 500 1,61 %). Týdenní výsledek v úvodu roku byl dokonce druhý nejlepší od roku 2006. Trhům pomohla po většinu týdne absence větších kurzotvorných zpráv, kromě páteční překvapivě dobré informace o poklesu americké nezaměstnanosti.

Zda jsme svědky pouhého , nebo bude mít optimismus delší trvání, může napovědět začínající výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí 2011, kterou v pondělí neoficiálně zahájí největší výrobce hliníku na světě Alcoa.

Nakopne lednový efekt akcie?

Další společnosti se k ní připojí během týdne. Důležité budou především výsledky bank. Jako první z těch velkých je v pátek zveřejní JPMorgan. Její výsledky by mohly ovlivnit i závěr týdne v evropském bankovním sektoru.

Hodně investorů spoléhá na to, že firmy budou nadále předvádět solidní výsledky, jako tomu bylo v třetím kvartálu minulého roku. Na druhou stranu se množí varování analytiků, že tak slavné to s výsledky nebude.

"Dobré ekonomické zprávy investorům bohužel nestačí," poznamenal pro finanční kanál CNBC v pátek známý investor El-Erian z fondu PIMCO. "Strach z pokračující dluhové nákazy v eurozóně stále dominuje."

Strach o osud především evropských bank má také burzovní veterán Art Cashin: "Run na banky v Evropě může vyvolat to, co nastalo po krachu Lehman Brothers."

Něco na tom bude, stačí pohled na vývoj amerického dolaru, který se v týdnu dostal pod 1,27 za euro.

Hlavní indexy na Wall Street bude v týdnu také ovlivněny pravidelnou čtvrtletní zprávou o vývoji americké ekonomiky (Béžová kniha). Do obchodování mohou promluvit také makrodata, například maloobchodní tržby za tradičně silný prosinec.

6 akcií na radarech amerických traderů

9-13/1 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan)

11/1 Běžová kniha Fedu

12/1 Maloobchodní tržby

13/1 Index důvěry Michiganské univerzity

2012: Posílí akcie o 10 %, nebo se jen většina analytiků zbláznila?

Pražská burza

Pražská burza vzhledem k vyhrocené situaci v Maďarsku a zprávám o nuceném navyšování kapitálu italské banky UniCredit zakončila svůj první týden v novém roce se skoro dvouprocentní ztrátou (PX -1,83 %).

Negativní nálada na evropských bankovních titulech se podepsala na obchodování Erste Group (-3,7 %), vlastní negativní zprávu v podobě horších provozních výsledků měl Unipetrol, který za týden ztratil 7,8 %.

Silný růst naopak zaznamenaly akcie technologické společnosti KIT Digital, která potěšila investory zvýšením odhadu zisku v letošním roce. Tato perspektivní akcie však bohužel brzy parket pražské burzy opustí a bude se obchodovat v Londýně.

Díru na kurzovém lístku pražské burzy by však mohlo brzy zalepit plánované IPO českého prodejce zahradní techniky Mountfield, který má podrobnosti o svém vstupu na pražskou burzu sdělit investorům na středeční tiskové konferenci.

České akcie budou dány dál napospas neutěšené dluhové a politické situace v Maďarsku. Svůj vliv na index českých akcií PX budou mít také pondělní "výstupy" ze setkání Merkelové a Sarkozym.

9/1 Nezaměstnanost

9/1 Maloobchodní tržby

9/1 Inface – index spotřebitelských cen

Na které české akcie vsadit v roce 2012?

Evropa

Západoevropské akcie v prvních pěti obchodních dnech nového roku přidaly 1,2 % (DJ Eurostoxx 600), a třetím růstovým týdnem tak navázaly na prosincovou "Santa Claus rally". Akciím pomohly dobré ekonomické zprávy ze zámoří a absence další várky negativních zpráv o vývoji evropské dluhové krize.

Ne všechny sektory však budou na vstup do nového roku vzpomínat v dobrém. Evropské bankovní akcie propadly v průměru o 10 % v reakci na to, že italská UniCredit oznámila navyšování základního kapitálu.

Evropa vs. USA: Někdo to letos ekonomicky "nedá". Ale kdo?

Pohyb akcií na starém kontinentu budou v novém týdnu ovlivňovat polici, a to především informace z pondělního setkání kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho.

Ve čtvrtek bude ECB rozhodovat o úrokových sazbách, ale analytici změnu oproti prosincovému jednání nečekají. Důležitější může být následná tisková konference, na které by mohly zaznít informace o tom, jak chce ECB pomáhat předluženým evropským bankám.

9/1 Sentix - index důvěry investorů

9/1 Průmyslová výroba v Německu

12/1 ECB, BoE - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb