Akcie vs. ekonomika: Proč by to zrovna tentokrát mělo být jiné?
|

Akcie vs. ekonomika: Proč by to zrovna tentokrát mělo být jiné?

Těžká otázka, na které si nepochybně vyláme zuby nejeden portfoliomanažer. Nabízí se odpověď: "Protože centrální banky...", případně konkrétněji: "Protože QE...". Ale to tady od "ostrého" začátku krize v srpnu 2008 už bylo několikrát.

Světové akcie Indexy nákupních manažerů (PMI) Světová ekonomika
Globální PMI a vývoj akcií

Jak přežít říjen na burzách?
Investoři mají za sebou velice úspěšné září, což je v rámci historie spíše výjimka. I říjen bývá pro akciové trhy prokletým měsícem. Řada negativních událostí, jež se investorům zaryly hluboko do paměti, se staly právě v měsíci, kdy padá listí a ulice zahaluje mlha. Černé pondělí v roce 1929 hovoří za vše. Čeho by se investoři měli obávat letos a jak trhy ovlivní začínající výsledková sezóna? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko Dušan Jalový, makléř z UniCredit Bank, a Ján Hájek, portfoliomanažer fondu TopStocks ČS.

Světová ekonomika na jedné stránce: Zelené ostrůvky v červeném moři
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za září 2012 ukazuje, jak na tom firmy jsou na konci třetího kvartálu. Žádná sláva, hodnoty pod 50 znamenají očekávání dalšího ekonomického zpomalení. To se týká řady zemí včetně Číny. PMI se dostal na 13měsíční maximum například v Nizozemsku, na půlroční maximum v Německu, Itálii i Španělsku, ve Francii je na tom ale nejhůř za 41 měsíců.