Investoři chtějí riskovat, akcie půjdou dolů
|

Investoři chtějí riskovat, akcie půjdou dolů

Dlouhé (optimistické) pozice na akciovém trhu jsou největší od vrcholu v roce 2008. Jak ukazuje aktuální stav indexu nálady investorů britské banky Barclays, ochota investorů riskovat je na tak vysoké úrovni, jaká v minulosti zpravidla signalizovala brzký obrat trendu a následný výprodej. Vsadit proti stádu (vybrat zisky) může být velice rozumná volba. Jako vždy s tím mnozí nebudou souhlasit, ovšem například úterní téměř 2% pokles evropských akcií dává analytikům z Barclays za pravdu.

Světové akcie
Chuť riskovat na maximech

Současný býčí trh patří k nejpomalejším za poslední dekády
Americké akcie (index S&P 500) jsou zhruba 115 % nad svými nejnižšími hodnotami ze začátku března 2009. Akciová rally trvá 43 měsíců, ale svou silou zdaleka nepatří k těm nejvýraznějším za posledních 40 let. Do jednoho grafu je seřadil Brian Belski z BMO Capital Markets.

Rally nekončí: 11 důvodů, proč stále věřit v růst cen akcií
Americké akcie se v průběhu týdne vrátily do blízkosti svých několikaletých maxim. Vedle optimismu ohledně posunu ve věci španělské žádosti o mezinárodní pomoc jim pomáhá i výsledková sezóna. Řada analytiků je ovšem skeptická, protože akciová rally živená penězi z centrálních bank nemůže vydržet. Kontrariánská rada ovšem zní: "Vsaďte proti stádu!"

Zdroj: Barclays