Začátek týdne slušný, v pátek budou na trzích rejdit čarodějnice. Jaké čekat předvánoční skóre?
|

Začátek týdne slušný, v pátek budou na trzích rejdit čarodějnice. Jaké čekat předvánoční skóre?

2Pondělí a úterý se nesly na trzích ve znamení optimismu z probíhajících jednání o fiskálním útesu. V pátek ale americké trhy čeká takzvaný rej čarodějnic (dokonce quadruple witching) - v jediný den vyprší kontrakty na futures na akciové indexy, opce na akciové indexy, opce na akcie a na jednotlivé akcie. Jak týdny, v nichž dochází k reji čarodějnic, v posledních měsících a letech dopadaly?

Burzovní almanach Opce Světové akcie
  1. Index S&P 500 většinou pokračuje ve směru dosavadního trendu, jen s vyšší volatilitou a výkyvy. Krátkodobý trend je růstový, týden by tedy mohl dopadnout dobře.

  2. Prosincové týdny, v nichž docházelo k expiracím, byly v uplynulých 10 letech většinou "zelené", za poslední 3 roky ale dvakrát došlo k poklesu.

  3. V letošním roce jsou zatím týdny, v nichž dochází k expiraci kontraktů, s výnosem na nule. Vzhledem k tomu, že za uplynulých 12 měsíců americké akcie přidaly zhruba 18 %, nemusí být aktuální týden ničím výrazný. Když už ale k růstu dojde (leden až březen 2012), jsou zisky zajímavé.

  4. Všechny předchozí body se týkaly expirací akciových opcí. Pokud jde o "triple witching" (navíc také expirace futures na akciové indexy a opcí na akciové indexy), mohl by být probíhající týden opravdu výrazně nakloněn býkům. Od roku 2006 jsou týdny, v nichž probíhá "rej čarodějnic", týdny s nejvyššími výnosy a s nejnižší standardní odchylkou. Pro tradery jistě ne nezajímavá informace.

Statistika akciového trhu v týdnech, kdy dochází k expiraci opcí a futures (rej čarodějnic)

Akcie pohledem technické analýzy: Ztráty mohou pokračovat, i když jsou indikátory mírně pozitivní
Hlavní světové akciové indexy mají z technického hlediska co nabídnout. Indikátory jsou stále mírně pozitivní například v USA, kde ale investory nejvíce zajímají jednání o fiskálním útesu, což ukázalo i pondělní obchodování, které se vezlo na pozitivní vlně, ačkoli fundamentální data z amerického trhu (index aktivity newyorského Fedu) byla negativní.

Zdroj: Schaeffer's Investment Research