Emerging Markets: Schyluje se k rozpadu BRIC?
|

Emerging Markets: Schyluje se k rozpadu BRIC?

Nemusí to znamenat vůbec nic, ale také jednu menší ekonomickou revoluci. Analytici Citigroup během týdne upozornili na zajímavou věc, které byli svědky při globálním setkání General Electric s akcionáři.

Čína Brazílie Rusko Indie BRICS
BRIC

Když se na konferenci GE s akcionáři mluvilo o příležitostech růstu a dalšího rozvoje, o Rusku a o Indii nepadlo ani slovo. Na setkání dokonce ani nebyli šéfové poboček tohoto konglomerátu pro dané země.

Tržby GE v Rusku jsou stále relativně malé, hospodářské zpomalení Indie je pak faktem, který nikdo nezpochybňuje. HDP druhé nejlidnatější země světa rostlo ve čtvrtém kvartálu nejpomaleji za uplynulé tři roky, zřejmě i kvůli sérii zvýšení sazeb tamní centrální banky.

General Electric by mohla být matkou všech světových konglomerátů. Zkušení investoři a ekonomové proto berou názory jejího vedení velice vážně, mnohdy je dokonce GE považována za barometr americké ekonomiky.

Nový investiční trend: Na mladé trhy přes jejich dluhy
Je mnoho důvodů, proč následovat úspěšné investory a investovat na mladých trzích pomocí dluhopisů. Jedním z nich je atraktivní poměr riziko/výnos. Populace stárne, stoupá význam penzijních úspor, a pokud budou investoři prahnout po vyšších výnosech, do jejich hledáčku se brzy ve velké míře dostanou dluhopisy mladých trhů. Možná i tento nový trend pomůže využít kapitál lépe než na "drancování" bohatství rozvojového světa.

Je možné, že měli zástupci Ruska a Indie v době setkání s investory na práci něco důležitějšího. Ovšem jak upozorňují analytici Citigroup, může to znamenat i to, že GE nepovažuje tyto dvě země z hlediska svého byznysu za klíčové. A to je vzhledem k velikosti jejich trhů pozoruhodné - a varovné.

Brazílie: Ekonomicky pulzující oblíbená země Marka Mobia
Při svém putování za dobrými investičními příležitostmi často navštěvuji opravdu úžasné země. Tou vůbec nejkrásnější a ekonomicky nejvíce pulzující ze všech zemí v celé západní hemisféře je podle mě Brazílie.

Zdroj: Citigroup