Býčí trh oslavil třetí narozeniny. Jaký bude čtvrtý rok akciového růstu?
|

Býčí trh oslavil třetí narozeniny. Jaký bude čtvrtý rok akciového růstu?

Sam Stovall, hlavní investiční stratég S&P Capital IQ, se v historii amerického akciového trhu orientuje nadmíru dobře. Jak vždy upozorňuje, minulost nelze brát jako předobraz budoucnosti, ovšem mnohdy se opakují podobné vzorce chování investorů i dopady tohoto chování na akciové indexy. Býčí trh na indexu S&P 500, který v pátek oslavil třetí narozeniny, Stovalla přiměl k zamyšlení, jaký by mohl být případný čtvrtý rok akciového růstu a které sektory mohou být na základě historie investičně nejzajímavější.

Burzovní almanach Býčí trh Sektory Světové akcie Historie

"Během čtvrtých roků býčích trhů od roku 1945 se index S&P 500 v průměru posunul o 12,5 % výše," nahrává optimistům Stovall.

Od 2. světové války bylo takových trhů celkem šest takových období, kdy trhy buď rostly čtvrtý rok v řadě, nebo se po poklesu ve čtvrtém roce hned vrátili k růstu v roce pátém. Rozpětí procentních změn bylo od poklesu o 2,3 % v letech 1952 až 1953 po téměř 30% růst v letech 1985 až 1986.

Zatímco první roky býčích trhů jsou charakteristické mohutnými dvojcifernými růsty, čtvrté roky (kterých je statisticky mnohem méně) nelze popsat tak jednoznačně. Známý stratég ovšem našel jeden opakující se znak, který může investorům napovědět, na jaké sektory se během případného dalšího růstu akciového trhu zaměřit.

"Zatímco v prvních letech býčích trhů se daří nejlépe cyklickým sektorům, ve čtvrtých letech jsou to zpravidla defenzivnější odvětví - zdravotní péče, spotřební zboží, telekomunikace a základní materiály," uzavírá Stovall.

Americké akcie
Zdroj: Standard & Poor's