Fed a jeho operace Twist: Jaký je její pravý účel?
|

Fed a jeho operace Twist: Jaký je její pravý účel?

Pánové z Fedu se opět předvedli a potvrdili, kdo je v ekonomice pánem a jakým způsobem lze bankám krásně zamést cestičku k bohatství. Je tomu už téměř šest měsíců, kdy Fed oznámil operaci Twist. V rámci ní se Fed snaží zploštit výnosovou křivku státních dluhopisů tím, že se nákupem dlouhodobých dluhopisů (maturita 6 až 30 let) a současně prodejem krátkodobých dluhopisů (maturita do tří let) snaží snížit dlouhodobou úrokovou sazbu a zvýšit sazbu krátkodobou.

Státní dluhopisy Fed Centrální banky Výnosy Výnosová křivka

Operaci Fed oznámil 21. září 2011. Graf ukazuje, co se dělo s dlouhodobou úrokovou sazbou (výnosem) desetiletých dluhopisů před oznámením Twist operace a v jejím průběhu. Banky již od února 2011 kupovaly dluhopisy, a jejich cena tak rostla (výnos klesal), jak ukazuje zelená šipka. Nejvíce banky nakupovaly na konci srpna, tedy v době, kdy ratingová agentura S&P snížila rating USA. Z grafu je také patrné, že výnos klesal nejrychleji za celé období. Takže banky měly ve svých rozvahách levně (tj. dluhopisy nesoucí vyšší výnos) nakoupené delší dluhopisy.

Poté přišel Fed (na grafu žluté kolečko) a prohlásil, že tyto dluhopisy bude nakupovat, aby úrokovou sazbu držel na nízké úrovni. Důvodem je otřepaná fráze, že je nutné držet dlouhodobé úrokové sazby nízko, aby se hospodářství mohlo zotavit. Ovšem dle mého názoru je pravý důvod jiný. Proč se Fed snažil snižovat úrokovou sazbu, když výnos na desetiletých dluhopisech klesl v období únor 2011 až září 2011 o téměř 55 % (pokles o přibližně dvě stě procentních bodů)?

Hlavní důvod hledejme spíše v tom, že Fed zametá cestičku velkým bankám, které potřebují levné financování a vydělávat, aby mohly sanovat ztráty vzniklé z hypotéční krize. Banky v období únor 2011 až září 2011 levně nakoupily a potřebovaly protistranu, která již drahé dluhopisy koupí. A shodou okolností se objeví Fed, který operací Twist kupuje delší dluhopisy. A původní cíl držet dlouhodobé úrokové sazby nízko se během celé operace Twist nedaří, jelikož druhý den dosáhly výnosy svých minim (na grafu žluté kolečko). V posledních dnech výnos prudce roste. Že by banky většinu delších dluhopisů prodaly Fedu?

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů