Lagardeová (MMF): Íránský výpadek v dodávkách ropy může zvýšit ceny o 30 %
|

Lagardeová (MMF): Íránský výpadek v dodávkách ropy může zvýšit ceny o 30 %

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v Novém Dillí varovala, že by výpadek dodávek ropy z Íránu mohl vést k zdražení ropy o 20 až 30 %. "Na čas by to vystavilo světovou ekonomiku velkému šoku," řekla doslova.

Ropa Izrael Írán Ropa Brent Světová ekonomika
Christine Lagardeová

"Náhlý a prudký růst ceny ropy (Brent) nad současných zhruba 125 USD za barel by znamenal vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku," řekla Lagardeová. Velkým světovým producentům by totiž nějakou dobu trvalo, než by nahradili vzniklý výpadek.

Situaci se snažil uklidnit například saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Ali al-Naimi, který uvedl pro Financial Times, že je jeho země schopna velice rychle zvýšit produkci až o čtvrtinu.

Ceny ropy rostou v posledních týdnech kvůli napětí mezi Izraelem a Íránem kvůli jadernému programu druhé jmenované země.

8:6 pro útok na Írán. Ropu může čekat růst do stratosféry
Cena ropy v pátek vzrostla o téměř 3 dolary za barel, když poprvé od sestavení vlády dosáhl izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém kabinetu většiny (8:6), která by podpořila útok na íránská jaderná zařízení. Podle izraelského deníku NRG je nyní Netanjahu v pozici, kdy nemusí čekat na výsledek listopadových voleb v USA a může sám zaútočit.

Zdroj: AFP