Nová vlna zpětných odkupů a vyšších dividend začíná, slibuje (si) akciový býk
|

Nová vlna zpětných odkupů a vyšších dividend začíná, slibuje (si) akciový býk

Thomas Lee z JPMorgan ani přes silný začátek roku nic nemění na svém býčím akciovém výhledu. Podporou pro další posilování akcií bude podle něj mimo jiné velký objem volné hotovosti v bilancích amerických firem. Ten podle stratéga nepovede k ničemu jinému než ke zpětným odkupům akcií a navyšování dividend.

Americká ekonomika Býčí trh Světové akcie Dividendy Zpětné odkupy akcií
Thomas Lee

Během března se mezi dividendové akcie zařadil i titul z nejsledovanějších - Apple. Celkem chce na zpětných odkupech a dividendách investorům "vrátit" 45 miliard dolarů.

Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?

Thomas Lee považuje obrovské zásoby hotovosti na účtech amerických firem za jasný býčí faktor pro další vývoj akcií.

"3,6 bilionu dolarů je o 700 miliard více, než firmy držely v době akciového maxima v roce 2007. Firmy vydělávají, ale neutrácejí," vysvětluje Lee. Zpětné odkupy a vyšší dividendy jsou podle něj jediným logickým využití alespoň pro část těchto peněz.

Firmy ženou akcie nahoru

Letos přitom americké firmy meziročně vyplatili o 20 miliard dolarů více na dividendách, než loni ve stejném období.

"Zpětné odkupy akcí jsou a budou důležitým motorem růstu akcií," věří stratég JPMorgan. "Penzijní ani hedgeové fondy se stále nehrnou do akcií, ale akciové trhy přesto rostou."

Firmy podle Thomase Leeho za posledních 20 let zodpovídají za 87 % kapitálu, který přitekl do amerických akcií. Větší důkaz pro význam firem pro další vývoj burz není potřeba hledat.

Mezi americkými sektory jsou velice sledované banky. V posledních týdnech se o nich mluvilo například v souvislosti se zátěžovými testy, které dopadly dobře.

Dick Bove: Bankovní tituly letos posílí o čtvrtinu
Americké bankovní stres testy jsou za námi. Dicka Bove, viceprezident akciového průzkumu v Rochdale Securities, očekává, že letos akcie bankovního sektoru posílí nejméně o 25 %. Investoři se díky zátěžovým testům ubezpečili, že jsou americké banky v dobré kondici, pro boom odvětví navíc hovoří i další faktory.

"Banky sedí na hromadě hotovosti, ale zatím stále půjčují velice málo," říká Lee. Hlavní kandidáty akciového růstu proto hledá jinde.

"Nejvíce peněz mají teď k dispozici firmy ze sektorů technologií, průmyslu a zdravotní péče. Současná příležitost na trhu je tedy hodně cyklická," uzavírá Lee.

A jak se Thomas Lee "shoduje" na vývoji akcií s jedním z největších medvědů Davidem Rosenbergem?

Technická analýza: Co říká nejlepší indikátor akciového trhu?
Indikátorů, které se používají v technické analýze, je celá řada. V poslední době se mezi akciovými investory hodně hovoří o indikátoru OEXA200R, který měří v procentech podíl akcií v užším indexu S&P 100 nad svým 200denním váženým průměrem. Je používán pro předpovídání relativně konzervativních vstupních a výstupních bodů (hodnot a časů) na trhu.

Zdroj: Bloomberg