Akciový a ekonomický cyklus: Kdy nakupovat které akcie?
|

Akciový a ekonomický cyklus: Kdy nakupovat které akcie?

Banky a další sektory aktivní na začátku hospodářského cyklu mívají v počátcích býčího trhu tendenci k nadprůměrným výsledkům. Během standardního cyklu se akciím finančního a spotřebního sektoru nadprůměrně daří v pozdním medvědím a na počátku býčího trhu. To znamená, že trh věří v to, že buď právě klesáme ke dnu, nebo jsme už u něj. Pokud se investorovi podaří přesně určit bod rotace sektorů, může se dočkat abnormálních výnosů. A když se podíváme zpátky, sektoru spotřebního zboží a dalším defenzivním sektorům se nebývale dařilo v první polovině roku 2011, což jen vyzdvihuje vytrvalý charakter sektorové rotace.

Americká ekonomika Světové akcie Světová ekonomika

Pokud má trh pravdu a míříme do nového akciového cyklu, sektory s dopravními službami a technologiemi mohou být příštími vítězi. Ačkoli již IT oblast dosáhla výborných čísel, myslím si i nadále, že je tento sektor z hlediska fundamentu nepochopený a podhodnocený.

Nevypočitatelným sektorem je ovšem doprava, protože námořní nákladní přeprava byla v letech 2007 a 2008 předimenzovaná. Nakonec to dopadlo tak, že zájem o ni opadl, což zanechalo na sektoru citelné šrámy. Na druhou stranu se extrémně daří vlakové dopravě v Severní Americe. Když k tomu připočteme úspěšné banky, pak získáme širokou základnu pro rally u cyklických sektorů.

Ekonomický a akciový cyklus
Zdroj: Saxo Bank